所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Circuit Board Hardware - PCB |
| RoHS | No |
| Type | Pins |
| Length | 0.32 in |
| Outside Diameter | 0.078 in |
| Material | Brass |
| Body Length | 0.32 in |
| Inside Diameter | 0.04 in |
| Mounting Hole Diameter | 0.042 in |
| Mounting Hole Size | 0.042 in |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Tin / Lead over Nickel |
| Factory Pack Quantity | 500 |
| Product Length | 8.12 |
| EU RoHS | Not Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Shielded | No |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Connector Type | Connector Socket |
| Product Height | 1.93 |
| Product Depth | 1.93 |
| Gender | SKT |
| Contact Size | 47 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Contact Resistance | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Maximum Current Rating | 4.5 |
| Contact Material | Beryllium Copper Alloy |
| Selling Alternatives | 0300-1-15-15-47-27-10-00300-1-15-80-47-27-10-0 |
| Subcategory | Connector Contact |
| Lead Time | 20 Days |
| Length - Overall | 0.320" (8.13mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.025" ~ 0.037" (0.64mm ~ 0.94mm) |
| Termination | Solder |
| Tail Diameter | 0.040" (1.02mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Socket Depth | 0.180" (4.57mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Pin Hole Diameter | 0.051" (1.30mm) |
| Tail Type | Standard Tail |
| Standard Package | 500 |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Flange Diameter | 0.078" (1.98mm) |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Product | Receptacles |
咨询QQ
热线电话