所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Circuit Board Hardware - PCB |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Type | Pins |
| Length | 0.095 in |
| Outside Diameter | 0.058 in |
| Material | Brass |
| Body Length | 0.095 in |
| Inside Diameter | 0.051 in |
| Mounting Hole Diameter | 0.061 in |
| Mounting Hole Size | 0.061 in |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Gold over Nickel |
| Product Length | 2.41 |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Shielded | No |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Connector Type | Connector Socket |
| Product Height | 1.93 |
| Product Depth | 1.93 |
| Gender | SKT |
| Contact Size | 47 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Contact Resistance | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Maximum Current Rating | 4.5 |
| Contact Material | Beryllium Copper Alloy |
| Selling Alternatives | 0305-0-15-01-47-27-10-0 |
| Subcategory | Connector Contact |
| Lead Time | 20 Days |
| Length - Overall | 0.095" (2.41mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.025" ~ 0.037" (0.64mm ~ 0.94mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish | Gold |
| Socket Depth | 0.095" (2.41mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Pin Hole Diameter | 0.051" (1.30mm) |
| Tail Type | No Tail |
| Standard Package | 500 |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Flange Diameter | 0.076" (1.93mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Product | Receptacles |
| Current Rating | 4.5 A |
| Series | :0305 |
| No. of Contacts | :1 |
| Contact Termination | :Solder |
| Connector Mounting | :PCB |
| Mounting Hole Dia | :0.059" |
| Weight (kg) | 0.002 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话