所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Connector Type | DIP, DIL - Header |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Number of Rows | 2 |
| Standard Package | 44 |
| Contact Type | Forked |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 200µin (5.08µm) |
| Row Spacing | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Current Rating | 2A |
| Housing Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Number of Contacts | 8 |
| Termination Method | Solder |
| Width | 5.97mm |
| rohs | Compliant |
| Factory Pack Quantity | 44 |
| Product | DIP / SIP Sockets |
| Product Category | IC & Component Sockets |
| Series | 600 |
| Termination Style | Solder Pin |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | RoHS Compliant |
| No. of Contacts | :8 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| Row Pitch | :7.62mm |
| Contact Termination | :Solder |
| External Length / Height | :6mm |
| Lead Spacing | :2.54mm |
| No. of Pins | :8 |
| Weight (kg) | 0.005 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话