所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product Type | Receptacles / Sockets - PCB |
| Series | Micro-MaTch |
| Packaging | Bulk |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Material | Polyester GF |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Locking Latch | Without |
| Centerline (mm (in)) | 1.27 [0.050] |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Packaging Method | Reel |
| Connector Type | Female-On-Board |
| Packaging Quantity | 2,500 |
| Housing Entry Style | Side |
| Polarization | Without |
| Mount Angle | Right Angle |
| Housing Color | Red |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin over Nickel |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| Number of Positions | 10 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Red |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Type | Female Socket |
| Termination | Press-Fit |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A116158CT |
| Standard Pack: | 2,500 |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| 端子类型 | 插座 |
| PCB 安装固定类型 | 扭结焊尾 |
| 封装方法 | 卷 |
| 板支座 | 不带 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1.5 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 壳体颜色 | 红色 |
| Connector System | 线到板 |
| 工作电压 (VAC) | 230 |
| 高度 | 5.8 mm [ .23 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| PCB Mount Alignment | With |
| 产品类型 | 连接器 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 1000 |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 外壳材料 | 聚酯 - GF |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| 弹射插销 | 不带 |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 端子设计 | 双梁 |
| 插销锁 | 不带 |
| 行间距 (mm) | 1.5 |
| 连接器种类 | 母端 |
| 封装数量 | 2500 |
| PCB 厚度(建议) (mm) | 1.6 |
| 长度 (mm) | 14.7 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 工组温度范围 (°C) | -40 – 105 |
| Mating Connector Lock | Without |
| Daisy Chain | Without |
咨询QQ
热线电话