所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Potentiometer |
| Resistance Value | 250 Ohm |
| Tolerance | 10 % |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) Turns |
| Power Rating | 1 W |
| Mounting | Panel Mount |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Shaft Diameter | 6.35 mm |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Operating Function | Single Turn |
| Temperature Coefficient | 100 |
| Resistance | 250 |
| Adjustment Location | Top |
| Sealed | No |
| Shaft Style | Slotted, 6.35 x 19mm |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Sections | Single |
| Resistor Type | Potentiometer |
| Product Type | Variable Resistor |
| Element | Wirewound |
| Package Component Size | 23.5 |
| Adjustment Style | Spindle |
| Series | RW |
| Termination Post Orientation | In Line |
| Termination Type | Eyelet |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Brand | Citec |
| Resistance (Ohms) | 250 |
| Actuator Length | 0.748" (19.00mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Size - Body | Round - 0.925" Dia x 0.669" L (23.50mm x 17.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Wirewound |
| Power (Watts) | 1W |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Rotation | 295° |
| Other Names | RW1251KC |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话