所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Standard Package | Tape & Reel |
| Operating Function | Single Turn |
| Temperature Coefficient | 500 |
| Resistance | 1M |
| Adjustment Location | Side |
| Sealed | No |
| Shaft Style | Plain, 6mm x 30mm |
| Tolerance | 20.0 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C / Wave solder capable to 260°C / Wave solder capabl |
| Sections | Single |
| Resistor Type | Potentiometer |
| Mount Angle | Vertical |
| Product Type | Variable Resistor |
| Element | Carbon |
| Package Component Size | 12.5 x 15.8 |
| Adjustment Style | Spindle |
| Series | 51 |
| Resistance Selection | M |
| Termination Post Orientation | In Line |
| Termination Type | PCB Terminations |
| Power Rating | 0.2 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Brand | Citec |
| Resistance (Ohms) | 1M |
| Actuator Length | 1.181" (30.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PCB Pins |
| Number of Turns | Single |
| Size - Body | Square - 0.358" L x 0.496" W x 0.622" H (9.10mm x 12.60mm x 15.80mm) |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Carbon |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Actuator Type | Round Shaft |
| Rotation | 300° |
| Other Names | 5450625114.00 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Maximum Resistance | 1MΩ |
| Potentiometer Type | Linear |
| Shaft Diameter | 6 mm |
| 系列 | 54 |
| 容差 | ±20% |
| 最高工作温度 | +70°C |
| 额定功率 | 0.2W |
| 安装类型 | 面板安装 |
| 电位器类型 | 线性 |
| 接端样式 | 针 |
| 温度系数 | ±500ppm/°C |
| 最低工作温度 | -25°C |
| 转数 | 1 |
| Board Level Components | Y |
| 轴直径 | 6 mm |
| 最大电阻 | 1MΩ |
咨询QQ
热线电话