所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Standard Package | Tape & Reel |
| Operating Function | Single Turn |
| Resistance | 10K |
| Adjustment Location | Top |
| Sealed | No |
| Shaft Style | Knurled, 30mm |
| Tolerance | 20.0 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 260°C / Wave solder capable to 240°C / Wave solder capabl |
| Sections | Single |
| Resistor Type | Potentiometer |
| Mount Angle | Horizontal |
| Product Type | Variable Resistor |
| Element | Carbon |
| Package Component Size | 9 |
| Adjustment Style | Spindle |
| Series | PC610 |
| Resistance Selection | K |
| Termination Post Orientation | In Line |
| Termination Type | PCB Terminations |
| Power Rating | 0.08 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Brand | Citec |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Actuator Length | 1.181" (30.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PCB Pins |
| Number of Turns | Single |
| Temperature Coefficient | 5% |
| Size - Body | Square - 0.386" L x 0.433" W x 0.268" H (9.80mm x 11.00mm x 6.80mm) |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Carbon |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Actuator Type | Knurled Shaft |
| Rotation | 280° |
| Other Names | PC610V103AK30LF |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话