所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Trimmer |
| Resistance Value | 470 KOhm |
| Tolerance | 20 % |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) Turns |
| Power Rating | 3/20 W |
| Mounting | Through Hole |
| Technology | Carbon Film |
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Operating Function | Single Turn |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C / Wave solder capable to 260°C / Wave solder capabl |
| Sealed | No |
| Resistor Type | Trimmer |
| Resistance | 470K |
| Temperature Coefficient | 1000 |
| Element | Carbon |
| RoHSELV Compliance History | Converted to comply with RoHS directive |
| Termination Post Orientation | 5.0 x 2.5 |
| Termination Type | PCB Terminations |
| Series | CB10 |
| Resistance Selection | K |
| Package Component Size | 10mm Sq. |
| Product Type | Variable Resistor |
| Sections | Single |
| Brand | Citec |
| Adjustment Style | Screwdriver Slot |
| Adjustment Location | Side |
| Industry Aliases | CB10LH474M |
| Subcategory | Resistor Trimmers, Potentiometer and Rheostat |
| Lead Time | 94 Days |
| Packaging | Bulk |
| Resistance (Ohms) | 470k |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Size / Dimension | Square - 0.386" L x 0.197" W x 0.425" H (9.80mm x 5.00mm x 10.80mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Power (Watts) | 0.15W |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Other Names | CB10LH474M |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话