所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Operating Function | (On) Off (On) |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C / Wave solder capable to 260°C / Wave solder capabl |
| Mount Style | Solder |
| Current Rating | 5 |
| Contact Plating | Silver |
| Series | A |
| Brand | Alcoswitch |
| Toggle Actuation | Vertical |
| Bushing Type | 1/4-40 |
| Toggle Style | Flat |
| Bushing Style | Threaded |
| Configuration (Pole-Throw) | Double Pole - Double Throw |
| Process Sealed | No |
| Termination Type | Wire Lugs |
| Seal Type | Terminal Seal (epoxy) |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Toggle Length | 11.43 |
| Circuit | DPDT |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Electrical Life | 6,000 Cycles |
| Termination Style | Solder Lug |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Actuator Type | Flatted |
| Standard Package | 500 |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Actuator Length | 2.54mm |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| SubCategory | Toggle Switch |
| MainCategory | Switches |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 1000 |
| 端子基材 | 铜 |
| 套管种类 | 螺纹 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 套管螺纹尺寸 | 1/4-40 |
| 介电强度 (VAC) | 1000 |
| 开关类型 | 切换 |
| 安装类型 | 焊接 |
| 产品类型 | 开关 |
| 接触电阻 (mΩ) | 10 |
| 端子电流额定值 (A) | 5 |
| 端接类型 | 线耳 |
| 密封类型 | 端子密封件(环氧树脂) |
| 套管长度 (in) | .35 |
| 密封 | 是 |
| 配置(极掷) | 双刀双掷 |
| 端子电镀 | 银 |
| 致动器表面涂层 | 镍 |
| 操作功能 | (打开)关闭(打开) |
| 额定电压 | 125 VAC, 28 VDC |
咨询QQ
热线电话