所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Socket Strip |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 13 |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Trays |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Housing Material | Polyester GF |
| Connector Series | HV-190 |
| Sealed | No |
| Termination Method to PC Board | Through Hole - Solder |
| Contact Plating Mating Area Material | Gold (30) |
| Number of Positions | 13 |
| Closed Entry | With |
| Centerline Matrix | 2.54 |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 260°C / Wave solder capable to 240°C / Wave solder capabl |
| Board Standoff | With |
| Connector Height | 5.8 |
| Housing Color | Green |
| Mounting Pattern | 2.54 x 7.62 |
| Product Type | Connector |
| Housing Entry Style | Side |
| Profile | Standard |
| PCB Mount Retention | Without |
| Holddown Feature | Without |
| Packaging Quantity | 63 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Closed Bottom | Without |
| Contact Base Material | Phosphor Bronze |
| Termination Post Length | 3.2 |
| GovernmentIndustry Qualification | No |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Solder Tail Contact Plating | Matte Tin |
| Stackable | Yes |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Green |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Height Above Board | 0.228" (5.80mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 31.5µin (0.80µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Right |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 13 |
| Tradename | AMPMODU |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 30 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 端子类型 | 插座 |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| 封装方法 | 盒 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 尾部长度 (mm) | 3.2 |
| 行数 | 2 |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 外形 | 标准 |
| 高度 | 5.8 mm [ .228 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 绿色 |
| MIL-C-55032 | No |
| 焊尾端子电镀厚度 (µm) | 2.5 |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| Assembly Process Feature | Board Standoff |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 外壳材料 | 聚酯 - GF |
| 端接柱体长度 | 3.2 mm [ .1259 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡 |
| Solder Tail Contact Plating Material Finish | Matte |
| 连接器种类 | 母端 |
| 封装数量 | 63 |
| 行间距 | 7.62 mm [ .3 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 125 |
| PCB 厚度(建议) (mm) | 1.6 |
咨询QQ
热线电话