所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Contact Form | SPDT |
| Actuator | Plunger, Pin |
| Current Rating | 1 A |
| Voltage Rating AC | 125 V |
| Voltage Rating DC | 30 V |
| Operating Force | 0.7 N to 1.39 N |
| Termination Style | Solder |
| Tradename | Microswitch |
| Subcategory | Switch Snap Action |
| Lead Time | 28 Days |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 0.001" (0.025mm) |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 71 ~ 141.7gf |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Operating Position | 0.320" (8.13mm) |
| Overtravel | 0.004" (0.1mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Standard Package | 30 |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Ingress Protection | * |
| Pretravel | 0.020" (0.5mm) |
| Release Force | 28gf |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Type | MICRO SWITCH⢠Subminiature 10,2 mm H x 5,08 mm W x 12,7 mm L [0.4 in H x 0.20 in W x 0.5 in L] |
| Sealed | No |
| Ampere Rating | 1 A |
| Circuitry | SPDT |
| Termination | Solder |
| Operating Temperature | -53 °C to 121 °C [-65 °F to 250 °F] |
| Voltage | 125 Vac |
| Contact Type | Gold |
| Operating Force (OF) | 0,70 N to 1,39 N [2.47 oz to 5.0 oz] max. |
| Pretravel (PT) | 0,5 mm [0.020 in] max. |
| Overtravel (OT) | 0,1 mm [0.004 in] min. |
| Differential Travel (DT) | 0,025 mm [0.001 in] max. |
| Operating Position (OP) | 8,13 mm ±0,38 mm [0.320 in ±0.015 in] |
| Housing Material | General Purpose Phenolic |
| Agency Approvals and Standards | UL, CSA |
| Mounting Screw Size | 22,1 mm [0.087 in] |
| Mounting Centers | 4,83 mm [0.19 in] |
| Tightening Torque | 0,22 N m [2.0 in lb] |
| Weight | 1,36 g [0.003 lb] |
| Package Height | 8,89 mm [0.35 in] |
| Package Width | 5,08 mm [0.20 in] |
| Package Length | 12,7 mm [0.50 in] |
| Recommended For | Most applications |
| Comment | Turret type solder terminals. CE: 61058-1; UL: E12252; CSA: LR41372 |
| UNSPSC Code | 39122209 |
| UNSPSC Commodity | 39122209 Snap switches |
| Series Name | SX Switches |
咨询QQ
热线电话