所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Resistance Value | 1K |
| EU RoHS | Supplier Unconfirmed |
| Product Diameter | 12.7 |
| Technology | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ±20 |
| Termination Style | Turret |
| Product Length | 29.39 |
| Power Rating | 2 |
| Type | Potentiometer |
| Shaft Diameter | 3.17 |
| Mounting | Panel Mount |
| Tolerance | 5% |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Actuator Length | 0.700" (17.78mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Turns | Single |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Wirewound |
| Power (Watts) | 2W |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.17mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Standard Package | 10 |
| Rotation | 330° |
| Size - Body | Round - 0.500" Dia x 0.305" L (12.70mm x 7.75mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5 |
| Product | Precision Potentiometer |
| Product Category | Precision Potentiometers |
| Taper | Linear |
| Voltage Rating | 44.7 V |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Element Type | Wirewound |
| Resistance | 1 kOhms |
| Mounting Style | Panel |
| Linearity | +/- 1 % |
| Shaft Diameter | 0.1248 in |
| Shaft Length | 0.7 in |
| Series | 140 |
| Power Rating | 2 W |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Track Resistance | :1kohm |
| Track Taper | :Linear |
| No. of Turns | :1 |
| Resistance Tolerance | :± 5% |
| Potentiometer Mounting | :Panel |
| No. of Gangs | :1 |
| Weight (kg) | 0.005 |
| Tariff No. | 85334010 |
| Angle,Mechanical | 330° |
| Diameter,Shaft | 0.1248" |
| DielectricStrength | 1000VAC |
| Dimensions | 0.5"Dia×0.305"L |
| Material,Element | Wirewound |
| MountingType | Panel |
| NumberofTurns | 1 |
| Power,Rating | 2W |
| Resistance,Insulation | 1000Megohms |
| Resolution | 0.255% |
| RotationalLife | 500000Revolutions |
| TemperatureCoefficient | 20ppm/°C |
| Temperature,Operating,Maximum | +125°C |
| Temperature,Operating,Minimum | -55°C |
| Termination | SolderablePins |
| Torque | 0.2Oz./in. |
咨询QQ
热线电话