所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Precision Potentiometers |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Product | Precision Potentiometer |
| Mounting Style | Panel |
| Linearity | +/- 1 % |
| Taper | Linear |
| Number of Turns | 1 |
| Element Type | Wirewound |
| Resistance | 10 kOhms |
| Termination Style | Turret |
| Voltage Rating | 141 V |
| Tolerance | 5 % |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Power Rating | 2 W |
| Series | 140 |
| Shaft Diameter | 0.1248 in |
| Shaft Length | 0.7 in |
| Factory Pack Quantity | 5 |
| Temperature Coefficient | 20 PPM / C |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Actuator Length | 0.700" (17.78mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Wirewound |
| Power (Watts) | 2W |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.17mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Standard Package | 10 |
| Rotation | 330° |
| Size - Body | Round - 0.500" Dia x 0.305" L (12.70mm x 7.75mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Angle,Mechanical | 330° |
| Diameter,Shaft | 0.1248" |
| DielectricStrength | 1000VAC |
| Dimensions | 0.5"Dia×0.305"L |
| InsulationResistance | 1000Megohms(Min.)0.500VDC |
| Material,Element | Wirewound |
| MountingType | Panel |
| NumberofTurns | 1 |
| Power,Rating | 2W |
| Resistance,Insulation | 1000Megohms |
| Resolution | 0.147% |
| RotationalLife | 500000Revolutions |
| ShaftStyle | Slotted |
| StopStrength | 5in.-lbs. |
| TemperatureCoefficient | 20ppm/°C |
| Temperature,Operating,Maximum | +125°C |
| Temperature,Operating,Minimum | -55°C |
| Termination | SolderablePins |
| Torque | 0.2Oz./in. |
| Type | Potentiometer |
| Weight | 1Oz.(Max.) |
| 轴直径 | 3.17 mm |
| 系列 | 140 |
| 容差 | ±5% |
| 最高工作温度 | +125°C |
| 额定功率 | 2W |
| 安装类型 | 衬套安装 |
| 电位器类型 | 精密 |
| 接端样式 | 转台 |
| 温度系数 | 20ppm/°C |
| 尺寸 | 12.7 (Dia.) x 25.53mm |
| 最低工作温度 | -55°C |
| 转数 | 1 |
| 长度 | 25.53mm |
| Board Level Components | Y |
| 直径 | 12.7mm |
| 安装孔直径 | 6.1mm |
| 最大电阻 | 10kΩ |
咨询QQ
热线电话