所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Form | SPDT |
| Actuator | Lever |
| Current Rating | 11 A |
| Voltage Rating AC | 250 V |
| Voltage Rating DC | 30 V |
| Operating Force | 2.55 N |
| Termination Style | Solder |
| Tradename | Microswitch |
| Actuator Style | Leaf Lever |
| Product Length | 19.84 |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 163 |
| Maximum DC Voltage Rating | 30@(CE/CSA/KEMA/UL) |
| Product Depth | 6.35 |
| Mounting | Through Hole |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Product Height | 15.09 |
| Maximum Power Rating | 186.42@(CSA/UL) |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Base/Housing Material | N/A/High Temperature Phenolic |
| Maximum AC Voltage Rating | 250@(CE/CSA/KEMA/UL) |
| Operating Force | 3.89 |
| Terminal Type | PC Pins |
| Minimum Operating Temperature | -53 |
| Maximum Current Rating | 11@250VAC@(CE/CSA/KEMA/UL) |
| Actuator Material | Steel/N/A |
| Contact Material | Silver |
| Subcategory | Switch Snap Action |
| Lead Time | 14 Days |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 255gf |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Operating Position | 0.350" (8.9mm) |
| Overtravel | 0.011" (0.3mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Standard Package | 20 |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Pretravel | 0.150" (3.8mm) |
| Release Force | 56.7gf |
| Mechanical Life | 80,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Type | MICRO SWITCH⢠Subminiature 12,7 mm H x 6,35 mm W x 20,3 mm L [0.5 in H x 0.25 in W x 0.8 in L] |
| Sealed | No |
| Ampere Rating | 11 A |
| Circuitry | SPDT |
| Termination | Solder |
| Operating Temperature | -53 °C to 163 °C [-65 °F to 325 °F] |
| Voltage | 250 Vac |
| Actuator Length | 0,76 mm [0.03 in] |
| Contact Type | Silver |
| Operating Force (OF) | 2,55 N [9.0 oz] max. |
| Pretravel (PT) | 3,8 mm [0.150 in] max. |
| Overtravel (OT) | 0,33 mm [0.013 in] min. |
| Differential Travel (DT) | 0,50 mm [0.020 in] max. |
| Operating Position (OP) | 8,89 mm ±0,76 mm [0.350 in ±0.030 in] |
| Housing Material | High Temperature Phenolic |
| Agency Approvals and Standards | CSA |
| Mounting Screw Size | 22,1 mm [0.087 in] |
| Mounting Centers | 9,65 mm [0.38 in] |
| Tightening Torque | 0,22 N m [2.0 in lb] |
| Weight | 2,72 g [0.006 lb] |
| Package Height | 12,4 mm [0.49 in] |
| Package Width | 6,35 mm [0.25 in] |
| Package Length | 19,8 mm [0.78 in] |
| Recommended For | High temperature applications |
| Comment | CE: 61058-1; UL: E12252; CSA: LR41372 |
| UNSPSC Code | 39122209 |
| UNSPSC Commodity | 39122209 Snap switches |
| Series Name | SM |
咨询QQ
热线电话