所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Housing |
| Pitch | 5.08 mm |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Gender | RCP |
| Wire Size | 14-30 AWG |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Bulk |
| Comment | Housing accepts double wire applications where individual insulation diameters |
| Contact Layout | In-Line |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Connector Line | Commercial MATE-N-LOK |
| Color | Natural |
| Contact Diameter (mm in) | 2.13 [0.084] |
| Mount | Free Hanging |
| Packaging Method | One Piece Housing |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Type | Receptacle (Cap) |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Lock Type | Detent Lock |
| Number of Circuits | 2 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Centerline Matrix (mm (in)) | 5.08 [.200] |
| Product Type | Housing |
| Voltage (VAC) | 250 |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-2 |
| Packaging | Bulk |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 2 |
| Note | Contacts Not Provided |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Termination | Crimp |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 13A |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Plug/Socket | Socket |
| Voltage Rating | 250 V ac/dc |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | Power to the Board |
| Termination Style | Wire |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Number of Positions / Contacts | 2 |
| Wire Gauge Range | 30-14 |
| Mounting Style | Free Hanging |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Current Rating (Max) | 13/Contact A |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Wire Gauge | 14-30 |
| Housing Color | Natural |
| Product Height (mm) | 8.38 mm |
| Voltage Rating Max | 250VDC/250VAC |
| Pitch (mm) | 5.08 mm |
| Product Length (mm) | 15.49 mm |
| Product Depth (mm) | 23.88 mm |
| Series | :Mate-N-Lok |
| No. of Positions | :2 |
| Pitch Spacing | :5.08mm |
| For Use With | :Commercial MATE-N-LOK Connectors |
| Approval Bodies | :CSA, UL |
| Colour | :Clear |
| Contact Resistance | :4mohm |
| Dielectric Strength VAC | :1500V |
| Flammability Rating | :UL94V-2 |
| Insulation Resistance | :500Mohm |
| Material | :Nylon |
| No. of Mating Cycles | :50 |
| No. of Rows | :1 |
| Operating Temperature Max | :105°C |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| Voltage Rating V AC | :250V |
| Working Voltage | :250V |
| Weight (kg) | 0.001001 |
| Tariff No. | 85369010 |
| Mechanical mounting | for cable |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Connector | plug |
| Rated voltage | 250V |
| Connector variant | w/o terminals |
| Connector type | male |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Gross weight | 1.23 g |
| Body material | polyamide |
| Connector series | Commercial MATE-N-LOK |
| Multiplicity | 1 |
| Number of pins | 2 |
| spg | 746 |
| Collective package [pcs] | 746 |
| Contacts pitch | 5.08mm |
咨询QQ
热线电话