所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Card Edge |
| Pitch | 3.18 mm |
| Number of Contacts | 56 |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Keyed Position | 0 |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Retention Latch | Without |
| Housing Material | Polyester GF |
| Post Type | Solder Post |
| RoHSELV Compliance | ELV compliant, 5 of 6 Compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C |
| Product Series | Standard Edge II |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Centerline (mm in) | 3.18 [0.125] |
| Housing Color | Black |
| Number of Dual Positions | 28 |
| Product Type | Connector |
| Connector Type | Standard |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 4.75 [0.187] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Positions Unloaded | None |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Underplating | Nickel |
| PCB Retention Feature | No |
| High Current | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Card Thickness | 0.054" ~ 0.070" (1.37mm ~ 1.78mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyester, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 56 |
| Termination | Solder |
| Read Out | Dual |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| rohs | Not applicable / RoHS Compliant |
| Mounting Style | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Category | Standard Card Edge Connectors |
| Series | 530844 |
| Number of Positions / Contacts | 16 |
| RoHS | No RoHS Version Available |
| Standard Pack: | 90 |
咨询QQ
热线电话