所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Card Edge |
| Pitch | 3.18 mm |
| Number of Contacts | 60 |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Keyed Position | 0 |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Retention Latch | Without |
| Housing Material | Polyester GF |
| Post Type | Solder Post |
| RoHSELV Compliance | Not ELV/RoHS compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C |
| Product Series | Standard Edge II |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Centerline (mm in) | 3.18 [0.125] |
| Housing Color | Black |
| Number of Dual Positions | 30 |
| Product Type | Connector |
| Connector Type | Standard |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 4.75 [0.187] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Positions Unloaded | None |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Underplating | Nickel |
| PCB Retention Feature | No |
| High Current | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Material - Insulation | Polyester, Glass Filled |
| Card Thickness | 0.054" ~ 0.070" (1.37mm ~ 1.78mm) |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Gender | Female |
| Contact Finish | Gold |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Packaging | Bulk |
| Read Out | Dual |
| Other Names | A108520 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | 530844 |
| RoHS | No |
| Standard Pack: | 90 |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| Centerline (Pitch) | 3.18 mm [ .125 in ] |
| 适用于 | 印刷电路板 |
| 连接器种类 | 母端 |
| 端子类型 | 插座 |
| 端子端接区域电镀厚度 (µin) | 100 |
| 封装方法 | 包装 |
| Hot Pluggable | No |
| 行数 | 2 |
| Selectively Loaded | No |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 端子定位力 | 不带 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| Connector System | 板对板 |
| 接合对准 | 不带 |
| 高度 | 15.49 mm [ .61 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 接合固定 | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 工组温度范围 (°C) | -55 – 85 |
| Card Slot Depth | 7.49 mm [ .29 in ] |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | 玻璃填充聚酯 |
| 端接柱体长度 | 4.75 mm [ .187 in ] |
| Underplate Material | Nickel |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡铅 |
| Contact Termination Area Plating Material Finish | Bright |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡铅 |
| Position Keyed | 0 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 封装数量 | 90 |
| 端子接触部电镀厚度 (µm) | .76 |
| End Caps | Without |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
咨询QQ
热线电话