所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | HDI |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 3 |
| Number of Contacts | 240 |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Standard Package | Rail / Tube |
| PCB Mount Angle | Right Angle |
| Housing Material | Thermoplastic |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| Number of Positions | 240 |
| RoHSELV Compliance | ELV compliant, 5 of 6 Compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not suitable for lead free processing |
| Center Guide | Without |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Centerline (mm in) | 2.54 [0.100] |
| Housing Color | Natural |
| Product Type | Connector |
| Gender | Receptacle |
| Make First Break Last | No |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| GovernmentIndustry Qualification | No |
| Contact Underplating | Nickel |
| Housing Material Temperature | High |
| PCB Retention Feature | No |
| Contact Type | Four-Beam |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mating Polarization | Without |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 4.57 [0.180] |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Natural |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Number of Positions Loaded | All |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Connector Style | High Density (HDC, HDI, HPC) |
| Features | Mating Guide |
| rohs | Lead free / RoHS non-compliant |
| Product Category | DIN 41612 Connectors |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 2 |
| 连接器类型 | Receptacle, Female Sockets |
| 间距 | 0.100" (2.54mm) |
| 排数 | 3 |
| 位置数 | 240 |
| 端接 | Solder |
| 连接器样式 | High Density (HDC, HDI, HPC) |
| 加载的针脚数 | All |
| 特性 | Mating Guide |
| 触头镀层 | Gold |
| 触头镀层厚度 | 30µin (0.76µm) |
| 装配类型 | Through Hole, Right Angle |
| 颜色 | Natural |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 30 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡 |
| Pick and Place Cover | Without |
| 封装方法 | 管 |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 行数 | 3 |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 接合对准 | 不带 |
| 高度 | 9.14 mm [ .36 in ] |
| Boss | Without |
| 壳体颜色 | 自然 |
| 端子布局 | 网络 |
| 产品类型 | 连接器 |
| 中心导轨 | 不带 |
| 接合对准类型 | 键控 |
| 端子类型 | 插座 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| Assembly Process Feature | None |
| Contact Configuration | Four-Beam |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 外壳材料 | 热塑性 |
| Make First / Break Last | No |
| Underplate Material | Nickel |
| 尾部长度 | 4.57 mm [ .18 in ] |
| 连接器种类 | 母端 |
| 封装数量 | 2 |
| 行间距 | 2.54 mm [ .1 in ] |
| PCB 厚度(建议) | 2.36 – 3.18 mm [ .093 – .125 in ] |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 125 |
| Stackable | No |
| 端接柱体长度 | 4.57 mm [ .18 in ] |
咨询QQ
热线电话