所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Card Edge |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 25 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Keyed Position | 0 |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Retention Latch | Without |
| Housing Material | Polyester GF |
| Post Type | Solder Post |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Product Series | Standard Edge II |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Centerline (mm in) | 2.54 [0.100] |
| Housing Color | Black |
| Number of Dual Positions | 25 |
| Product Type | Connector |
| Connector Type | Standard |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 4.75 [0.187] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Positions Unloaded | None |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Underplating | Nickel |
| PCB Retention Feature | No |
| High Current | No |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Type | Multibus I |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Card Thickness | 0.054" ~ 0.070" (1.37mm ~ 1.78mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyester, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Termination | Solder |
| Read Out | Dual |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 126 |
| 端子保持力 | 不带 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 适用于 | 印刷电路板 |
| Circuit Application | Power, Signal |
| 端子类型 | 插座 |
| 端子端接区域电镀涂层 | 哑光 |
| PCB 安装固定类型 | 焊尾 |
| 封装方法 | 盒 |
| Termination Post/Tail Length | 4.75 mm [ .187 in ] |
| 行数 | 2 |
| 电源针数量 | 50 |
| Selectively Loaded | No |
| 电源端子中心线 (in) | .1 |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| UL 防火等级 | UL 94V-0 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| 壳体类型 | 母端 |
| Connector System | 板对板 |
| 接合对准 | 带有 |
| 工作电压 (VAC) | 400 |
| 高度 | 15.58 mm [ .7 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 接合固定 | 不带 |
| PCB 安装角度 | 垂直 |
| 产品类型 | 连接器组件 |
| 端子接触部位电镀厚度 | .76 µm [ 30 µin ] |
| 接合对准类型 | 键位 |
| 端子端接区域电镀厚度 (µm) | 2.54 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 工作电压 | 400 V |
| Number of Single Positions | 0 |
| 外壳材料 | 聚酯 GF |
| Underplate Material | Nickel |
| 端盖 | 不带 |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 卡槽深度 | 7.58 mm [ .304 in ] |
| Position Keyed | 0 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 封装数量 | 126 |
| 行间距 | 4.85 mm [ .191 in ] |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 工组温度范围 (°C) | -55 – 85 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 端子端接区域电镀厚度 (µin) | 100 |
咨询QQ
热线电话