所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Bench Top Power Supplies |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Type | Power Supplies |
| Input Voltage | 120 VAC, 220 VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage (Channel 1) | 18 VDC |
| Output Current (Channel 1) | 5 A |
| Display Type | LED, Dual 3 Digit |
| AC Supply Voltage | For B&K Precision products requiring AC input, please consult the accompanying User Manual before plugging the unit into mains power. Most products are configured for US mains/110VAC input but have a selectable input for 220VAC input. In some cases this may require a fuse change. |
| Cable Type | North American Power Cord Included |
| Part # Aliases | EXD |
| Size / Dimension | 10.630" L x 4.528" W x 8.071" H (270.00mm x 115.00mm x 205.00mm) |
| Current Regulation - Line | 0.02% + 3mA |
| Features | Regulated |
| Weight | 17 lbs (7.7kg) |
| Number of Characters | 3 (2) |
| Voltage - Output | 0 ~ 18VDC |
| Voltage Regulation - Load | 0.02% + 3mV |
| Current - Output | 0 ~ 5A |
| Voltage - Supply | 120VAC |
| Standard Package | 1 |
| Ripple | 1mV rms |
| Current Regulation - Load | 0.02% + 3mA |
| Voltage Regulation - Line | 0.02% + 3mV |
| Other Names | BK1621A |
| Accuracy - Voltmeter; Ammeter | 2% + 2 digits |
| rohs | Not applicable / Not applicable |
| Output Voltage-Channel 1 | 18 VDC |
| Unit Weight | 16.500 lbs |
| Output Current-Channel 1 | 5 A |
| Series | 1600 |
| Product Type | Dc Power Supply |
| Width | 4.53in |
| Dimensions | 8.07 x 4.53 x 10.63in |
| Brand Name | BK Precision |
| Power Supply Type | Digital |
| Output Current Rating | 0 to 5A |
| Includes | User Manual, Power Cord |
| Input Voltage Rating | 120V ac |
| Length | 8.07in |
| Power Consumption | 220W |
| Output Voltage Rating | 0 to 18V dc |
| Minimum Operating Temperature | +32°F |
| Protection Features | Current Protection, Limiting Protection, Reverse Polarity Protection, Over Voltage Protection, Short Circuit Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 10.63in |
| Maximum Operating Temperature | +104°F |
咨询QQ
热线电话