所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 3.96 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 10 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Contact Mating Length | 0.400" (10.16mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7A |
| Series | MTA-156 |
| Voltage Rating | 600 V ac |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Termination Style | Through Hole |
| Housing Material | Polyester |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 10 |
| Product Type | Headers |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Contact Resistance Max | 3 mohm |
| Current Rating (Max) | 7/Contact A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Housing Color | White |
| Product Length (mm) | 39.92 mm |
| Product Depth (mm) | 7.62 mm |
| Product Height (mm) | 13.33 mm |
| Voltage Rating Max | 600VAC |
| Pitch (mm) | 3.96 mm |
| AgencyApprovals | CSA,UL |
| Angle | Straight |
| Brand/Series | MTA-156Series |
| Color,Housing | White |
| ConnectorType | Male |
| ContactCenterlineSpacing | 0.156in. |
| ContactPlating | Tin |
| Current,Rating | 7A |
| FlammabilityRating | UL94V-0 |
| Length,Overall | 1.56" |
| Length,Pin | 0.125" |
| Length,TerminalPost | 0.125in. |
| Material,Contact | CopperAlloy |
| Material,Housing | Polyester |
| MountAngle | Vertical |
| MountingHoleSize | 0.07" |
| MountingType | PCBMount |
| NumberofContacts | 10 |
| NumberofPositions | 10 |
| NumberofRows | 1 |
| PinSpacing | 0.156" |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
| Standards | UL94V-0HousingFlammabilityRating,RoHSCompliant,ELVCompliant |
| Temperature,Operating | -55to+105°C |
| Voltage,Rating | 600V |
| A | 39.62 |
| Rated current | 5 A |
| Design | Pin strip, straight |
| Temperature range | -55...+85 °C |
| Poles | 10 |
| Contact material | CuSn |
| Combustibility class | UL 94 V-0 |
| Gender of contacts | Male |
| 系列 | MTA-156 |
| 主体向性 | 直 |
| 覆盖 | 无覆盖 |
| 安装类型 | 通孔 |
| 触点材料 | 铜合金 |
| 端接方法 | 焊接 |
| 额定电流 | 7A |
| 行数 | 1 |
| 触点数目 | 10 |
| 类型 | 线到板 |
| 额定电压 | 600 V 交流 |
| 节距 | 3.96mm |
| 端子端接区域电镀厚度 | 2.54 µm [ 100 µin ] |
| 端子保持力 | Without |
| Centerline (Pitch) | 3.96 mm [ .156 in ] |
| 适用于 | MTA .156 连接器组件或 SL .156 连接器组件 |
| Circuit Application | Power |
| 接合固定类型 | 摩擦锁定 |
| 机构/标准号码 | E28476 |
| 封装方法 | 包装 |
| Termination Post/Tail Length | 3.18 mm [ .125 in ] |
| 应力消除 | 不带 |
| 长度 | 39.62 mm [ 1.56 in ] |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| UL 防火等级 | UL 94V-0 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 7 |
| Connector System | 线到板 |
| 接合对准 | 不带 |
| 电源针数量 | 10 |
| 工作电压 (VAC) | 600 |
| 高度 | 10.79 mm [ .425 in ] |
| CSA 文件号 | LR7189 |
| 灼热丝额定值 | 标准件 - 非灼热丝 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| Housing Type | Plug |
| Header Type | Unshrouded |
| PCB 安装角度 | 垂直 |
| 端子布局 | 直插式 |
| 工组温度范围 | -55 – 105 °C [ -67 – 221 °F ] |
| 产品类型 | 公端 |
| 端子接触部位电镀厚度 | 100 µm [ 2.54 µin ] |
| 端子类型 | 公端 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| UL 等级 | 获得认可 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 外壳材料 | 聚酯 |
| Underplate Material | Nickel |
| Sealed Condition | Not Sealed |
| CSA Rating | Certified |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 接合柱长度 | 10.16 mm [ .4 in ] |
| 机构/标准 | CSA, UL |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| Backwall/Post Interruptions | Without |
| 封装数量 | 1000 |
| PCB 厚度(建议) | .063 mm [ 1.6 in ] |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 底板材料厚度 | 50 µm [ 1.27 µin ] |
| 接合固定 | 带有 |
咨询QQ
热线电话