所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 3.96 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 15 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Contact Mating Length | 0.400" (10.16mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions | 15 |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Other Names | 16404455 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 7A |
| Housing Material | PET |
| Length | 2.34in |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Series | MTA-156 |
| Termination Type | Solder |
| Voltage Rating | 600 V |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Termination Style | Through Hole |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 15 |
| Product Type | Headers |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Contact Resistance Max | 3 mohm |
| Current Rating (Max) | 7/Contact A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Housing Color | Natural |
| Product Length (mm) | 59.44 mm |
| Product Depth (mm) | 7.62 mm |
| Product Height (mm) | 13.33 mm |
| Voltage Rating Max | 600VAC |
| Pitch (mm) | 3.96 mm |
| Product Range | :TE - MTA-156 Series |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| No. of Contacts | :15 |
| No. of Rows | :1 |
| Pitch Spacing | :3.96mm |
| Weight (kg) | 0.02 |
| Tariff No. | 85366930 |
| AgencyApprovals | CSA,UL |
| Angle | Straight |
| Brand/Series | MTA-156Series |
| Color,Housing | White |
| ConnectorType | Male |
| ContactCenterlineSpacing | 0.156in. |
| ContactPlating | Tin |
| Current,Rating | 7A |
| FlammabilityRating | UL94V-0 |
| Length,Overall | 2.34" |
| Length,Pin | 0.125" |
| Length,TerminalPost | 0.125in. |
| Material,Contact | CopperAlloy |
| Material,Housing | Polyester |
| MountAngle | Vertical |
| MountingHoleSize | 0.07" |
| MountingType | PCBMount |
| NumberofContacts | 15 |
| NumberofPositions | 15 |
| NumberofRows | 1 |
| PinSpacing | 0.156" |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
| Standards | UL94V-0HousingFlammabilityRating,RoHSCompliant,ELVCompliant |
| Temperature,Operating | -55to+105°C |
| Voltage,Rating | 600V |
咨询QQ
热线电话