所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 3.96 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 16 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Contact Mating Length | 0.400" (10.16mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions | 16 |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Other Names | 16404456 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 7A |
| Series | MTA-156 |
| Voltage Rating | 600 V ac |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Termination Style | Through Hole |
| Housing Material | Polyester |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 16 |
| Contact Plating | Tin |
| Product Type | Headers |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
| Product Range | :TE - MTA-156 Series |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| No. of Contacts | :16 |
| No. of Rows | :1 |
| Pitch Spacing | :3.96mm |
| Weight (kg) | 0.02 |
| Tariff No. | 85366930 |
| Brand/Series | MTA-156 |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
咨询QQ
热线电话