所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Size / Dimension | 12.500" L x 5.500" W x 6.200" H (317.50mm x 139.70mm x 157.48mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Display Type | LED |
| Current Regulation - Line | 0.2% + 3mA |
| Features | Constant Current and Constant Voltage Indicators |
| Weight | 11 lbs (5kg) |
| Number of Characters | 4 (2) |
| Voltage - Output | 0 ~ 30VDC |
| Voltage Regulation - Load | 0.01% + 3mV |
| Current - Output | 0 ~ 3A |
| Voltage - Supply | 120VAC |
| Standard Package | 1 |
| Ripple | 2mV p-p, 1mV rms |
| Current Regulation - Load | 0.2% + 3mA |
| Voltage Regulation - Line | 0.01% + 3mV |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Other Names | BK1735A |
| Accuracy - Voltmeter; Ammeter | 0.5% + 9 digits |
| Output Voltage-Channel 1 | 0 VDC to 30 VDC |
| Product Category | Bench Top Power Supplies |
| AC Supply Voltage | For B&K Precision products requiring AC input, please consult the accompanying User Manual before plugging the unit into mains power. Most products are configured for US mains/110VAC input but have a selectable input for 220VAC input. In some cases this may require a fuse change. |
| Cable Type | Detachable Power Cord Included |
| Unit Weight | 14 lbs |
| Input Voltage | 120 VAC, 220 VAC, 230 VAC, 240 VAC Selectable |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Part # Aliases | EXD |
| Output Current-Channel 1 | 3 A |
| Current,Output | 3A |
| Dimensions | 6.2in.Lx5.5in.Wx12.5in.H |
| MeteringType | Analog |
| NumberofOutputs | 1 |
| PowerRating | 180W |
| Temperature,Operating | 0to40°C |
| TypeofPowerSupply | DC |
| Voltage,Output | 30VDC |
| Series | 1700 |
| Product Type | Dc Power Supply |
| Width | 5.5in |
| Brand Name | BK Precision |
| Power Supply Type | Digital |
| Output Current Rating | 0 to 3A |
| Includes | Instruction Manual, Power Cord |
| Input Voltage Rating | 120V ac |
| Length | 6.2in |
| Power Consumption | 180W |
| Output Voltage Rating | 0 to 30V dc |
| Minimum Operating Temperature | +32°F |
| Protection Features | Current Limiting Protection, Reverse Polarity Protection, Over Voltage Protection, Short Circuit Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 12.5in |
| Maximum Operating Temperature | +104°F |
咨询QQ
热线电话