所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Terminal Block |
| Number of Contacts | 12 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Color | Black |
| Wire Size | 12-30 AWG |
| Standard Package | Bulk |
| Wire Range (mm AWG) | 0.05-3.00 [30-12] |
| Wire Entry Diameter (Solid Wire) (mm²) | 0.03 â 2.50 |
| Housing Material | Polyamide 6.6 |
| Screw Flange | Without |
| Screw Size | M3 |
| Number of Positions | 12 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Screw Plating | Nickel |
| Brand | Buchanan |
| Centerline (mm in) | 5.08 [0.200] |
| Mount Angle | Vertical |
| Product Type | Connector |
| Voltage (VAC) | 300 |
| Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Side Stackable | No |
| Connector Type | Wire Receptacle |
| Stacked Levels | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| PCB Tail Length (mm in) | 3.50 [0.138] |
| Comment | 15A Field Wiring |
| Interlock | With |
| Wire Entry Angle | Side |
| Screw Material | Brass |
| Wire Entry Diameter (Stranded Wire) (mm²) | 0.03 â 1.50 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Closed End | Without |
| Contact Material | Brass |
| Packaging | Bulk |
| Number of Levels | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |
| Wire Gauge | 12-30 AWG |
| Positions Per Level | 12 |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Current | 17.5A |
| Color | Black |
| Screw Thread | M3 |
| Voltage | 300V |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Torque - Screw | 0.79 Nm (7.0 Lb-In) |
| Other Names | 17969492 |
| Features | Interlocking (Side) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Current Rating | 17.5 A |
| Termination Style | Screw |
| Wire Orientation | Side |
| Product | Fixed Terminal Blocks |
| Product Category | Fixed Terminal Blocks |
| Wire Gauge Min | 30 |
| Number of Positions / Contacts | 12 |
| Contact Plating | Tin |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Mounting Angle | Vertical |
| Wire Gauge Range | 30-12 |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Wire Gauge Max | 12 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Series | :- |
| Connector Mounting | :PCB |
| Pitch Spacing | :5.08mm |
| No. of Contacts | :12 |
| Wire Size AWG Min | :30AWG |
| Wire Size AWG Max | :12AWG |
| Weight (kg) | 0.014 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话