所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Switch Style | Low Profile |
| Terminal Configuration | Standard |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Rating | 300mA @ 125 VAC |
| Actuator Style | Top |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Brand | Alcoswitch |
| Mount Angle | Vertical |
| Contact Plating | Silver |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Flammability Rating | UL 94-HB |
| PCB Retention Feature | Yes |
| Stamped Marking | With |
| Configuration (Pole-Throw) | Double Pole - Double Throw |
| PCB Retention Method | Guide Posts |
| PCB Tail Length (mm in) | 2.79 [0.110] |
| Actuator Travel | 2.50 [.098] |
| Mount Style | Through-Hole |
| Grade | Economy |
| Series | STS |
| Number of Actuators | Single |
| Termination Type | PC |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Actuator Material | Polyester |
| Actuator Type | Top |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current Rating | 250 mA |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | On-On |
| Terminal Type | Through Hole |
| rohs | Compliant |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-On |
| Termination Style | PC Pin |
| Standard Package | 100 |
| Contact Rating @ Voltage | 0.3A @ 125VAC |
| Orientation | Vertical |
| SubCategory | Slide Switch |
| MainCategory | Switches |
| Terminals Connected | 1-2, 4-5 |
| 开关种类 | 低矮型 |
| PCB 安装固定类型 | 焊尾 |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 长度 | 13 mm [ .5118 in ] |
| Actuator Color | Black |
| UL 易燃性等级 | UL 94-HB |
| Actuator Length | 3.9 mm [ .1535 in ] |
| 开关类型 | 滑块 |
| 安装类型 | 通孔 |
| 安装角度 | 垂直 |
| 等级 | 经济型 |
| 端子电流额定值 (A) | .25 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 端接类型 | PC |
| 配置(极掷) | 双刀双掷 |
| 宽度 | 6.1 mm [ .2402 in ] |
| Threaded Case | Without |
| 端子配置 | Standard |
| 产品类型 | 开关 |
| 端子电镀 | 银 |
| 针数 | 2 |
| PCB 尾部长度 | 2.79 mm [ .11 in ] |
咨询QQ
热线电话