所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Control Switches |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Control Type | Cable Pull Safety Switch |
| Contact Rating | 50 mA to 10 A |
| Contact Form | 1 NC / 1 NO |
| Actuator | Cable |
| Illuminated | N |
| EU RoHS | Compliant |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Contact Block | Removable with Heavy Duty Wiring Receptacles |
| UL File # | E37138, E157416 |
| Operating Temperature Range | -25 °C to 85 °C [-13 °F to 185 °F] |
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Agency Approvals and Standards | EN60947-1, EN-60947-5-1, EN60947-5-5 |
| Shock | 15 G |
| CSA File # | LR57326 |
| Ampere Rating | 50 mA to 10 A (Thermal) |
| UNSPSC Commodity | 302119 Switches and controls and relays |
| Vibration | 10 Hz - 500 Hz, 5 G |
| UNSPSC Code | 302119 |
| Voltage | 600 Vac and 250 Vdc Maximum |
| Termination Type | 1/2 NPT |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 1 Million |
| Switch Type | 1NC/1NO Direct Opening |
| Sealing | IP67, NEMA/UL 1, 4, 12, 13 |
| Indicator | None |
| Series Name | 1CPS |
| Packaging | * |
| Differential Travel | * |
| Current Rating | 10A (AC/DC) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Electrical Life | * |
| Operating Position | * |
| Overtravel | * |
| Operating Temperature | * |
| Actuator Type | Cable Pull |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Ingress Protection | * |
| Pretravel | * |
| Release Force | * |
| Circuit | DPST (1-NO, 1-NC) |
| Features | * |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| ContactForm | 1NO,1NC |
| Current,Rating | 3Amps |
| Function | Safety |
| IPRating | IP67 |
| NumberofPoles | 1 |
| Operation | Latchedwhentripped |
| Standards | UL,CSA,CE,IP67,NEMA |
| Termination | Screws |
| Type | CablePull |
| Voltage,Rating | 240VAC |
| Number of outputs | 2 |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Safety switch type | singlesided grabwire switch |
| Multiplicity | 1 |
| Contacts configuration | NC + NO |
| Gross weight | 2 kg |
| Operating temperature | -25...80°C |
| Line | 76m |
| Possible applications | see |
| Product Type | Cable Pull Safety Switch |
| Expected Mechanical Life | 1 Million |
| Comment | Low Voltage Directive 73/23/EEC, as amended by directive 93/68/EEC. Machinery Directive 98/37/EEC only as the directives relate to the components being used in a safety function. EN60947-1, EN-60947-5-1, EN60947-5-5 |
| 系列 | CPS |
| 端接样式 | Screw Terminal |
| 额定电压 - 交流 | 600V |
| 电路 | DPST (1-NO, 1-NC) |
| 额定电流 | 10A (AC/DC) |
| 侵入保护 | * |
| 额定电压 - 直流 | 250V |
咨询QQ
热线电话