所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2DO-41 |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 V |
| Peak Average Forward Current | 1@Ta=75C A |
| Peak Reverse Current | 10 uA |
| Peak Forward Voltage | 1.1 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | DO-41 |
| Standard Package Name | DO-204-AL |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 175 |
| Maximum Continuous Forward Current | 1@Ta=75C |
| Package Diameter | 2.7(Max) |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Reverse Current | 10 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 |
| Operating Junction Temperature | -65 to 175 |
| Peak Forward Voltage | 1.1 |
| PCB | 2 |
| Package Length | 5.2(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -65 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Thermal Resistance | 52°C/W Ja |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Package/Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Other Names | 1N4004RLGOSTR |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5000 |
| Product | Standard Recovery Rectifiers |
| Product Category | Rectifiers |
| Forward Continuous Current | 1 A |
| Forward Voltage Drop | 1.1 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Reverse Current IR | 10 uA |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Package / Case | DO-41 |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Max Surge Current | 30 A |
| Operating Temp Range | -65C to 175C |
| Package Type | DO-41 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Rad Hardened | No |
| Rectifier Type | Switching Diode |
| Peak Non-Repetitive Surge Current (Max) | 30 |
| Peak Rep Rev Volt | 400 |
| Rev Curr | 10 |
| Forward Voltage | 1.1 |
| Avg. Forward Curr (Max) | 1 |
| DELETED | Compliant |
| Diode Configuration | :Single |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | :400V |
| Forward Current If(AV) | :1A |
| Forward Voltage VF Max | :1.1V |
| Reverse Recovery Time trr Max | :150ns |
| Forward Surge Current Ifsm Max | :30A |
| Operating Temperature Min | :-65°C |
| Operating Temperature Max | :175°C |
| Diode Case Style | :Axial Leaded |
| No. of Pins | :2 |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (16-Dec-2013) |
| Weight (kg) | 0.000005 |
| Tariff No. | 85411000 |
咨询QQ
热线电话