所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2DO-35 |
| Type | Small Signal Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100 V |
| Peak Average Forward Current | 0.3 A |
| Peak Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Peak Reverse Current | 5@75V uA |
| Peak Forward Voltage | 1@0.01A V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 4 A |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Cut Tape |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Thermal Resistance | 300°C/W Ja |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Package/Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Speed | Small Signal = |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Product Category | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Factory Pack Quantity | 10000 |
| Series | 1N4148 |
| Package / Case | DO-35 |
| Forward Voltage Drop | 1 V at 0.01 A |
| Unit Weight | 0.004445 oz |
| Mounting Style | Through Hole |
| Recovery Time | 4 ns |
| Max Surge Current | 4 A |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Forward Continuous Current | 0.3 A |
| Part # Aliases | 1N4148TR_NL |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -65C to 175C |
| Package Type | DO-35 |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Rad Hardened | No |
| Peak Non-Repetitive Surge Current (Max) | 4 |
| Peak Rep Rev Volt | 100 |
| Rev Curr | 5 |
| Rev Recov Time | 4 |
| Forward Voltage | 1 |
| Avg. Forward Curr (Max) | 0.3 |
| DELETED | Compliant |
| Forward Current If(AV) | :200mA |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | :100V |
| Forward Voltage VF Max | :1V |
| Reverse Recovery Time trr Max | :4ns |
| Forward Surge Current Ifsm Max | :1A |
| Weight (kg) | 0 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Diode Case Style | :DO-35 |
咨询QQ
热线电话