所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Supplier Package | DO-201AD |
| Standard Package Name | DO-201-AD |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 150 |
| Maximum Continuous Forward Current | 3@Ta=105C |
| Mounting | Through Hole |
| Package Diameter | 6.4(Max) |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Reverse Current | 5 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 |
| Peak Forward Voltage | 1 |
| PCB | 2 |
| Package Length | 9.5(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Configuration | Single |
| Type | Switching Diode |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 3A |
| Standard Package | 1,200 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Thermal Resistance | 30°C/W Jl |
| Supplier Device Package | DO-201AD |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Package/Case | DO-201AD, Axial |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 1N5404-TPCT |
| Product | Standard Recovery Rectifiers |
| Reverse Current IR | 5 uA |
| Series | 1N540 |
| Package / Case | DO-201AD |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Forward Continuous Current | 3 A |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Max Surge Current | 200 A |
| Operating Temp Range | -55C to 150C |
| Package Type | DO-201AD |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Rad Hardened | No |
| Rectifier Type | Switching Diode |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Peak Rep Rev Volt | 400 V |
| Rev Curr | 5 uA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Avg. Forward Curr (Max) | 3 |
| Capacitance,Junction | 40pF |
| Current,Forward | 3A |
| Current,Reverse | 5μA |
| Current,Surge | 200A |
| Dimensions | 5.6x9.5x5.6mm |
| PackageType | DO-201AD |
| PrimaryType | Rectifier |
| Speed,Switching | Standard |
| Temperature,Junction,Maximum | 150°C |
| Temperature,Operating | -55to150°C |
| Voltage,Forward | 1V |
| Voltage,Reverse | 400V |
咨询QQ
热线电话