所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2SMB |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Maximum Peak Pulse Current | 65.2 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 800 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Test Current | 10 mA |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Cut Tape |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | SMB |
| Standard Package Name | DO-214-AA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 150 |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 800 |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Minimum Operating Temperature | -65 |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 5 |
| Maximum Peak Pulse Current | 65.2 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150 |
| Test Current | 10 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | J-Lead |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 9.2V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMB |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.4V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 2700pF @ 1MHz |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Type | Zener |
| Package/Case | DO-214AA, SMB |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 1SMB5.0AT3GOSCT |
| Polarity | Unidirectional |
| Clamping Voltage | 9.2 V |
| Product Category | TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors |
| Dimensions | 3.56 mm W x 4.32 mm L |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Series | 1SMB5.0AT3G |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Channels | 1 Channel |
| Operating Voltage | 5 V |
| Breakdown Voltage | 6.7 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Package / Case | DO-214AA |
| Peak Surge Current | 65.2 A |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Leakage Current (Max) | 0.8 uA |
| Operating Temp Range | -65C to 150C |
| Package Type | SMB |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Peak Pulse Current | 65.2 A |
| Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Test Current (It) | 10 mA |
| Rad Hardened | No |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Operating Temperature Max Deg. C | 150C |
| Operating Temperature Min Deg. C | -65C |
| Product Length (mm) | 4.32 mm |
| Product Depth (mm) | 3.56 mm |
| Product Height (mm) | 2.2 mm |
| Suppressor Type | TVS |
| Working Voltage | 5V |
| TVS Polarity | :Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | :5V |
| Breakdown Voltage Min | :6.4V |
| Breakdown Voltage Max | :7V |
| Clamping Voltage Vc Max | :9.2V |
| Peak Pulse Current Ippm | :65.2A |
| Diode Case Style | :DO-214AA |
| No. of Pins | :2 |
| Power Dissipation Pd | :600W |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (16-Dec-2013) |
| Weight (kg) | 0.0002 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Breakdown Voltage Range | :6.4V to 7V |
| Breakdown Voltage Vbr | :6.7V |
| Breakover Voltage Min | :6.7V |
| Capacitance Cd @ Vr Typ | :2700pF |
| Current Ir Max | :800µA |
| Diode Configuration | :Unidirectional |
| Diode Type | :Unidirectional TVS |
| Operating Temperature Max | :150°C |
| Operating Temperature Min | :-65°C |
| Operating Temperature Range | :-65°C to +150°C |
| Peak Pulse Power | :600W |
| Reverse Voltage Vr Max | :5V |
| Stand-off Voltage | :5V |
| Termination Type | :SMD |
| Brand/Series | 1SMB5.0AT3GSeries |
| Capacitance | 2700pF |
| Current,Leakage | 800μA |
| Current,Leakage,Maximum | 800μA |
| Current,Ratings | 65.2A |
| Current,Reverse,Maximum | 800μA |
| Current,Surge | 65.2A |
| MountingType | SMD |
| PackageType | SMB |
| PowerDissipation | 600W |
| PrimaryType | Diodes |
| SuppressorType | Voltage |
| Temperature,Junction,Maximum | 150°C |
| Temperature,Operating | -65to150°C |
| Termination | Solder |
| Voltage,Breakdown | 6.4V |
| Voltage,Clamping | 9.2V |
| Voltage,Supply | 5VDC |
| Voltage,Working | 5VDC |
咨询QQ
热线电话