所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 1000V ac |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 3A dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 1000V dc |
| Absolute Maximum Resistance Measurement | 100MΩ |
| Absolute Maximum Temperature Measurement | +150 °C, +600 °C |
| Application | Electronic |
| Battery Life | 10 yr |
| Battery Type | CR302 |
| Best AC Current Accuracy | ±0.23 % +0.04 |
| Best AC Voltage Accuracy | ±4 % +0.5 |
| Best DC Current Accuracy | ±0.18 % +0.02, ±0.2 % +0.02 %, ±0.23 % +0.02 % |
| Best DC Voltage Accuracy | ±0.003 % +0.0006, ±0.0065 % +0.001, ±0.0085 % +0.001, ±0.011 % +0.001 |
| Best Resistance Measurement Accuracy | ±0.03 % +0.01, ±0.8 % +0.01 |
| Best Temperature Measurement Accuracy | +0.05 °C, +0.1 °C |
| Dimensions | 303.2 x 216.2 x 103.8mm |
| Display Type | LCD |
| Functions Measured | AC Current, AC Voltage, DC Current, DC Voltage, Resistance, Temperature |
| Height | 103.8mm |
| Length | 303.2mm |
| Maximum Frequency | 300kHz |
| Maximum Operating Temperature | 55°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Model Number p | 34460A |
| Multimeter Type | Bench |
| Safety Category | CAT II 300 V |
| Safety Category Level | CAT II |
| Safety Category Voltage | 300V |
| True RMS | Yes |
| Weight | 3.68kg |
| Width | 216.2mm |
| Calibrated | UKAS |
| rohs | Exempt |
| DMM Type | :Bench |
| Voltage Measuring Range DC | :100mV to 1kV |
| Voltage Measuring Range AC | :100mV to 750V |
| Current Measuring Range DC | :100µA to 3A |
| Current Measuring Range AC | :100µA to 3A |
| Resistance Measuring Range | :100ohm to 100Mohm |
| Frequency Measuring Range | :3Hz to 300kHz |
| Capacitance Measuring Range | :- |
| Temperature Measuring Range | :- |
| No. of Digits | :6.5 |
| DMM Response Type | :Analogue, Digital |
| DMM Functions | :AC/DC Current, AC Voltage, Continuity, Diode, Frequency, Resistance, Temperature |
| Ranging | :Auto, Manual |
| Plug Type | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| MSL | :- |
| No. of Digits / Alpha | :6-1/2 |
| Weight (kg) | 5.85 |
| Tariff No. | 90303200 |
| Brand/Series | Truevolt344xxASeries |
| CurrentRange | 3A |
| Display | 4.3"ColorTFT |
| MeasuringRate | 300/sec |
| ResistanceRange | 100MΩ |
| VoltageRange | 1000V |
| DC voltage measuring accuracy | ±(0,003% of readout + 0,0006% of range) |
| Resistance measuring accuracy | ±(0,003% of readout + 0,0005% of range) |
| DC current measuring accuracy | ±(0,01% of readout + 0,004% of range) |
| Sampling | 300x/s |
| spg | 1 |
| Meter type | benchtop multimeter |
| Frequency measuring range | 3...300kHz |
| DC current measuring range | 100µ/1m/10m/100m/1A/3A |
| AC current measuring accuracy | ±(0,1% of readout + 0,04% of range) |
| Multiplicity | 1 |
| Gross weight | 5.49 kg |
| Interface | USB |
| Resistance measuring range | 100/1k/10k/100k/1M/10M/100MΩ |
| AC voltage measuring accuracy | ±(0,07% of readout + 0,02% of range) |
| Power supply | 110/120/220/240V, ±10%, 50/60/400Hz |
| AC current measuring range | 100µ/1m/10m/100m/1/3A |
| DC voltage measuring range | 100m/1/10/100/1000V |
| AC voltage measuring range | 100m/1/10/100/750V |
| Collective package [pcs] | 1 |
咨询QQ
热线电话