所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | IDC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 8 |
| Gender | F |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | IDT |
| Standard Package | Bulk |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Brand | AMP |
| Housing Color | Red |
| Mating Polarization Method | Polarizing Tab |
| Voltage Rating (VAC) | 250 |
| Wire Size (mm² (AWG)) | 0.3-0.4² [22] |
| Terminate To | Wire |
| Packaging Method | Loose Piece |
| Connector Type | Closed End |
| Cable Exit Angle | 90° |
| Mating Polarization | With |
| Four Points of Contact | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-2 |
| Narrow | No |
| Wire Termination Type | IDC Standard |
| Product Type | MTA-100 Connectors |
| Mating Type | Receptacle |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Centerline Spacing (mm (in)) | 2.54 [0.100] |
| Shrouded | No |
| Panel Attachment | Without |
| Post Number(s) Omitted | None |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Wire Type | Discrete or Ribbon Cable |
| Features | Closed End |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Cable Termination | IDC |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 22 AWG |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Finish Thickness | 80µin (2.03µm) |
| Color | Red |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | MTA-100 |
| Termination Type | IDC |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Termination Style | IDC |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Mounting Style | Wire |
| Number of Positions / Contacts | 8 |
| Latching Type | Ramp Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Contact Resistance Max | 6 mohm |
| Current Rating (Max) | 5/Contact A |
| Body Orientation | Right Angle |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 20.32 mm |
| Product Depth (mm) | 6.99 mm |
| Product Height (mm) | 13.21 mm |
| Voltage Rating Max | 250VAC |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Product Range | :TE - MTA-100 Series |
| Contact Termination | :IDC / IDT |
| No. of Contacts | :8 |
| No. of Rows | :1 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| Body Material | :Nylon |
| Weight (kg) | 0.00159 |
| Tariff No. | 85366910 |
| Brand/Series | MTA-100Series |
| NumberofContacts | 8 |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
| Termination | IDC |
咨询QQ
热线电话