所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | IDC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 4 |
| Gender | F |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | IDT |
| Standard Package | Bulk |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions | 4 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Brand | AMP |
| Housing Color | Blue |
| Mating Polarization Method | Polarizing Tab |
| Voltage Rating (VAC) | 250 |
| Wire Size (mm² (AWG)) | 0.12-0.15² [26] |
| Terminate To | Wire |
| Packaging Method | Loose Piece |
| Connector Type | Closed End |
| Cable Exit Angle | 90° |
| Mating Polarization | With |
| Four Points of Contact | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-2 |
| Narrow | No |
| Wire Termination Type | IDC Standard |
| Product Type | MTA-100 Connectors |
| Mating Type | Receptacle |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Centerline Spacing (mm (in)) | 2.54 [0.100] |
| Shrouded | No |
| Panel Attachment | Without |
| Post Number(s) Omitted | None |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Wire Type | Discrete or Ribbon Cable |
| Features | Closed End |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Cable Termination | IDC |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 26 AWG |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Finish Thickness | 80µin (2.03µm) |
| Color | Blue |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Body Orientation | Right Angle |
| Current Rating | 5A |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Series | MTA-100 |
| Termination Style | IDC |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Mounting Style | Wire |
| Number of Positions / Contacts | 4 |
| Latching Type | Ramp Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Contact Resistance Max | 6 mohm |
| Current Rating (Max) | 5/Contact A |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 10.16 mm |
| Product Depth (mm) | 6.99 mm |
| Product Height (mm) | 13.21 mm |
| Voltage Rating Max | 250VAC |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Brand/Series | MTA-100 |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
| 触点数目 | 4 |
| 连接器类型 | 母座 |
| 系列 | MTA-100 |
| 主体向性 | 直角 |
| 最高工作温度 | +105°C |
| 安装类型 | 电缆安装 |
| 最低工作温度 | -55°C |
| 端接方法 | IDC |
| 额定电流 | 5A |
| 外壳材料 | 尼龙 |
| 触点材料 | 铜合金 |
| 行数 | 1 |
| 节距 | 2.54mm |
| 触点电镀 | 锡镀镍 |
| 额定电压 | 250 V 交流 |
| 端子端接区域电镀厚度 | 2.03 µm [ 80 µin ] |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 壳体种类 | 标准 |
| 适用于 | MTA .100 头 |
| 端子类型 | 插座 |
| Pick and Place Cover | Without |
| 封装方法 | 袋/盒 |
| 底板材料厚度 | .762 µm, 30 µin |
| 应力消除 | 带有 |
| 长度 (mm) | 10.12 |
| 接合对准类型 | 极化 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 5 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-2 |
| 线缆端接方法 | IDC |
| Contact Retention Type | Locking Lance |
| 壳体颜色 | 白色 |
| Connector System | 线到板 |
| 接合对准 | 带有 |
| 连接器设计 | 闭合端 |
| 工作电压 (VAC) | 250 |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 端子接触部电镀厚度 | 2.03 – 5.08 µm [ 80 – 200 µin ] |
| 接合固定 | 带有 |
| 端子布局 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -55 – 105 °C [ -67 – 221 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| 端子定位力 | 带有 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| UL 等级 | 获得认可 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 线缆尺寸 (AWG) | 26 |
| 绝缘直径 | 1.52 mm [ .06 in ] |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 线缆尺寸 (mm²) | .12 – .15 |
| 线缆类型 | 分离式导线, 绞线 |
| Underplate Material | Nickel |
| 接合固定类型 | 锁定斜面 |
| CSA Rating | Certified |
| 端子传导(典型值) | 电源 |
| 端子接触部电镀材料表面涂层 | 哑光 |
| 机构/标准 | CSA, UL |
| 高度 (mm) | 6.99 |
| Contact Termination Area Plating Material Finish | Matte |
| 电缆出口角度 | 90° |
| UL 文件号 | E28476 |
| 连接器种类 | 母端 |
| Backwall/Post Interruptions | Without |
| 封装数量 | 500 |
| 注释 | 肋之间的条纹可能会减少 |
| CSA 文件号 | LR7189 |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 连接器和端子端接到 | 电线和电缆 |
咨询QQ
热线电话