所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | PLCC Socket |
| Gender | SKT |
| Number of Contacts | 52 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Packaging | Tape and Reel |
| Product Length | 25.74 |
| EU RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5000 |
| Maximum Insertion Force | Normal |
| Product Depth | 25.74 |
| Maximum Voltage Rating | 250V |
| Product Height | 4.6 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 1.27 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Maximum Contact Resistance | 20 |
| Maximum Current Rating | 1/Contact |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Height Above PC Board (mm in) | 4.60 [0.181] |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C, Reflow solder capable to 260°C |
| Centerline (mm (in)) | 1.27 [0.050] |
| Socket Type | Low Profile |
| Packaging Method | Tape Mounted |
| Tape Size | 44mm Wide |
| Contact Mount | Surface Mount |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Polarizing Pin | Without |
| Insertion Force | Normal |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 52 |
| Features | Closed Frame |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Finish | Tin |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 52 (4 x 13) |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A97625CT |
| Factory Pack Quantity | 2100 |
| Product | PLCC Sockets |
| Product Category | IC & Component Sockets |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 105 C |
| Voltage Rating | 250 V |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Socket / Case Type | PLCC |
| Number of Positions / Contacts | 52 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Case Style | PLCC |
| RoHS | RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话