所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | PLCC Socket |
| Gender | SKT |
| Number of Contacts | 68 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Tape & Reel |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Height Above PC Board (mm in) | 4.60 [0.181] |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C, Reflow solder capable to 260°C |
| Centerline (mm (in)) | 1.27 [0.050] |
| Socket Type | Low Profile |
| Packaging Method | Tape Mounted |
| Tape Size | 44mm Wide |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Mount | Surface Mount |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Polarizing Pin | Without |
| Insertion Force | Normal |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 68 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Features | Closed Frame |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Finish | Tin-Lead |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 68 (4 x 17) |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A97626DKR |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Current Rating | 1A |
| Height | 4.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Factory Pack Quantity | 1800 |
| Product | PLCC Sockets |
| Product Category | IC & Component Sockets |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions / Contacts | 68 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Angle | Straight |
| ContactPlating | TinoverNickel |
| Material,Body | Thermoplastic |
| Material,Contact | PhosphorBronze |
| NumberofContacts | 68 |
| PrimaryType | PLCC |
| Termination | Solder |
| 触点数目 | 68 |
| 连接器类型 | 母座 |
| 主体向性 | 直 |
| 最高工作温度 | +105°C |
| 高度 | 4.6mm |
| 安装类型 | 表面安装 |
| 触点材料 | 磷铜 |
| 端接方法 | 焊接 |
| 额定电流 | 1A |
| 外壳材料 | 热塑性 |
| 最低工作温度 | -55°C |
| 节距 | 1.27mm |
| 触点电镀 | 锡镀镍 |
| 额定电压 | 250 V ac |
咨询QQ
热线电话