所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Fine Pitch Connector |
| Pitch | 1.25 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 10 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Pre-Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Material | PPS Resin |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C |
| Polarization Method | Long Rib |
| Header Type | Post |
| Centerline (mm (in)) | 1.25 [0.049] |
| PCB Mount Style | Surface Mount |
| Packaging Method | Loose Piece |
| Housing Height (mm in) | 3.95 [0.156] |
| Polarization | With |
| Mount Angle | Vertical |
| Housing Color | Black |
| PCB Retention Feature | Yes |
| Contact Mating Area Plating Material | Pre-Tin |
| PCB Retention Method | Hold Down Post |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Product Type | Header |
| RoHSELV Compliance History | Converted to comply with RoHS directive |
| Number of Positions | 10 |
| Contact Material | Brass |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Color | Black |
| Row Spacing | 0.049" (1.25mm) |
| Connector Type | Shrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Molding Height Above Board | 0.156" (3.95mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Contains lead / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 200 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Centerline (Pitch) | 1.25 mm [ .049 in ] |
| 适用于 | 母端 |
| 堆叠高度 | 5 mm [ .197 in ] |
| 端子类型 | 公端 |
| Pick and Place Cover | Without |
| PCB 安装固定类型 | 无 |
| 封装方法 | 袋 |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 500 |
| 端子基材 | 黄铜 |
| 行数 | 2 |
| PCB Mount Alignment Type | Locating Posts |
| PC 板端接方法 | 表面贴装 |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | .5 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| PCB Mount Alignment | With |
| Boss | With |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 端子接触部电镀厚度 | .8 µm [ 31.5 µin ] |
| 焊尾端子电镀厚度 | .8 µm [ 31.5 µin ] |
| 端子布局 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -30 – 105 °C [ -22 – 221 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| 介质耐压 (VAC) | 500 |
| Housing Entry Style | Top |
| 接合对准类型 | 极化, 极化 |
| 电压 (VAC) | 50 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | 聚苯硫醚 (PPS) |
| 绝缘电阻 (VAC) | 100 |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡 |
| Board-to-Board Configuration | Mezzanine |
| 连接器种类 | 插头 |
| Series | Fine Pitch |
| 封装数量 | 1000 |
| Housing Material Temperature | High |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| Stackable | Yes |
咨询QQ
热线电话