所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Miniature |
| Switch Configuration | (ON) ON (ON) |
| Pole Throw Configuration | DP3T |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Terminal Type | Wire Lug |
| Maximum Current Rating | 5@120VAC 28VDC A |
| Maximum AC Voltage Rating | 250 V |
| Maximum DC Voltage Rating | 28 V |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Standard Package | Bag |
| Ganged | No |
| Operating Function | Normally Closed, Momentary |
| Actuator Force (g oz) | 300.00 [10.582] |
| Actuator Length (mm in) | 7.30 [0.287] |
| Low Profile | No |
| Cap Height (mm in) | 7.30 [0.287] |
| ESD Grounding Terminal | Without |
| Cap Diameter (mm in) | 6.40 [0.252] |
| Actuator Profile | Extended |
| Actuator Style | Round |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Illuminated | No |
| Snap Action | Without |
| Brand | Alcoswitch |
| Cap Color | Gray |
| Mount Angle | Right Angle |
| Case Material | Steel |
| Dust Proof | No |
| Product Type | Switch - Mechanical |
| Support Bracket | Without |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Contact Rating | 1A |
| Packaging Method | Loose Piece |
| Configuration (Pole-Throw) | Single Pole - Single Throw |
| Process Sealed | No |
| Mount Style | Through-Hole |
| Series | JLS |
| Number of Actuators | Single |
| Termination Type | Printed Circuit |
| Bushing Style | Unthreaded |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Actuator Material | Acetal |
| Tactile | No |
| Circuit | SP3T |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Switch Function | Mom-On-Mom |
| Current Rating | 5A (AC/DC) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Electrical Life | 6,000 Cycles |
| Termination Style | Solder Lug |
| Packaging | Bulk |
| Actuator Type | Standard Round |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Actuator Length | 2.92mm |
| Features | Jumper needed to achieve triple throw |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| SubCategory | Toggle Switch |
| MainCategory | Switches |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 1000 |
| 端子基材 | 铜 |
| 套管种类 | 螺纹 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 套管螺纹尺寸 | 1/4-40 |
| 介电强度 (VAC) | 1000 |
| 开关类型 | 切换 |
| 安装类型 | 面板 |
| 产品类型 | 开关 |
| 接触电阻 (mΩ) | 10 |
| 端子电流额定值 (A) | 5 |
| 端接类型 | 垂直, 线耳 |
| 密封类型 | 端子密封件(嵌件模压) |
| 密封 | 是 |
| 配置(极掷) | 双刀三掷 |
| 端子电镀 | 银 |
| Toggle Length | 10.4 mm [ .41 in ] |
| 致动器表面涂层 | 镍 |
| Toggle Style | Baton Standard |
| 注释 | 订购时可选择美国安全检测实验室公司 - 咨询工厂。 |
| 操作功能 | (打开)打开(打开) |
| 额定电压 | 125 VAC, 28 VDC |
咨询QQ
热线电话