所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Ejector Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 10 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel|Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Trays |
| PCB Thickness (mm (in)) | 1.57 [0.062] |
| Temperature Rating | Standard |
| PCB Mount Angle | Right Angle |
| Housing Style | 4-Sided |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Ejection Latches | With |
| Mating Connector Lock Type | Latch |
| Number of Positions | 10 |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin-Lead |
| Housing Color | Black |
| Post Size (mm (in)) | 0.64 [.025] |
| Contact Shape | Square |
| RoHSELV Compliance | ELV compliant, 5 of 6 Compliant |
| Connector Type | Universal Ejection Pin Headers |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (15) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Comment | Pin headers in 10- and 14-position sizes have only one slot for snap-in polariz |
| Mating Polarization Method | Center, Dual Polarizing Bar, Military |
| Shrouded | Yes |
| Mating Connector Lock | With |
| Latch Type | Long |
| PCB Retention Feature | No |
| Centerline Matrix (mm (in)) | 2.54 x 2.54 [.100 x .100] |
| Mating Polarization | With |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 2.79 [0.110] |
| Contact Mating Length | 0.240" (6.10mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Black |
| Contact Finish | Gold or Gold-Palladium |
| Packaging | Bulk |
| Fastening Type | Latch, Long/Eject Hooks |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 15µin (0.38µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS non-compliant |
| Factory Pack Quantity | 72 |
| Current Rating | 1 A |
| Termination Style | Through Hole |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 10 |
| Product Type | Headers |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Tradename | AMP-LATCH |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Ejection |
| RoHS | No |
| Mounting Angle | Right |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
| Series | AMP-LATCH |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 15 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 壳体种类 | 4 面 |
| 端子类型 | 插针 |
| 连接器类型 | 头 |
| 端子形状 | 正方形 |
| 封装方法 | 托盘 |
| 板支座 | 不带 |
| 端子基材 | 黄铜 |
| 行数 | 2 |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| Connector System | 板对板 |
| 外形 | 标准 |
| 接合对准 | 带有 |
| 嵌合コネクタ ロック | 带有 |
| 工作电压 (VAC) | 250 |
| 高度 | 13.94 mm [ .55 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 钯镍上镀金或镍上镀金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| ディジー チェーン | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| 接合对准类型 | 中心, 双极化杆 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 5000 |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡铅 |
| シュラウド付き | 是 |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 外壳材料 | 尼龙或聚酯 |
| 端接柱体长度 | 2.79 mm [ .11 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡铅 |
| 弹射插销 | 带有 |
| 柱体尺寸 | .64 mm [ .025 in ] |
| 端子传导(典型值) | 信号(数据) |
| ヘッダーのタイプ | 通用弹射板端连接器 |
| 端子设计 | 浸焊 |
| 温度定格 | 标准 |
| 分極 | 带有 |
| 连接器种类 | 母端 |
| 接合连接器锁扣类型 | 锁闩, 锁闩 |
| 封装数量 | 72 |
| 行间距 | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 注释 | 10 位置和 14 位置的插针头只有一个槽用于扣入式极化器(军用极化),位置如图所示。, 10 位置插针头只有一个槽用于双极化,位置如图所示。 |
| PCB 厚度(建议) | 1.57 mm [ .062 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 105 |
| ラッチのタイプ | 长 |
咨询QQ
热线电话