所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Shrouded Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 18 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Trays |
| Housing Style | 4-Sided |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mating Post Length (mm (in)) | 8.08 [0.318] |
| Operating Temperature (°C) | -55 â +105 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Selectively Loaded | No |
| Shrouded End Dimension (mm in) | 1.68 [0.066] |
| Mating Connector Lock Type | Detent Windows |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Number of Positions | 18 |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C |
| Board Standoff | With |
| Brand | Tyco Electronics |
| Surface Mount Compatible | No |
| Mount Angle | Right Angle |
| Housing Color | Black |
| Header Type | Shrouded |
| Insulation Resistance (MΩ) | 5,000 |
| Product Type | Header |
| Contact Shape | Square |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Mount Type | PC Board |
| High Temperature Housing | No |
| Mounting Ears | Without |
| Centerline Matrix (mm in) | 2.54 x 2.54 [.100 x .100] |
| PCB Retention Feature | No |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Panel Attachment | Without |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Dielectric Withstanding Voltage (V) | 750 |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 3.43 [0.135] |
| Contact Mating Length | 0.318" (8.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Shrouded |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tray |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 192 |
| Termination Style | Through Hole |
| Insulation Resistance | 5000 MOhms |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Mating Post Length | 8.08 mm |
| Number of Positions / Contacts | 18 |
| Tradename | AMPMODU |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 105 C |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Detent Windows |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Right |
| Termination Post Length | 3.43 mm |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Standard Pack: | 192 |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 30 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 壳体种类 | 4- 面 |
| 端子类型 | 插针 |
| 连接器类型 | 头 |
| 端子形状 | 直角 |
| 封装方法 | 托盘 |
| 板支座 | 带有 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 2 |
| 应力消除 | 不带 |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| 键控 | 否 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| Termination End Plating Thickness (µin) | 100 – 200 |
| 外形 | 标准 |
| Stabilizers | Without |
| 接合对准 | 带有 |
| 接合连接器锁扣类型 | 制动器窗口 |
| 端子保护类型 | 带罩 |
| 介质耐压 | 750 Vrms |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 密封圈 | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| 接合对准类型 | 极化 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 外壳材料 | 热塑性 |
| 端接柱体长度 | 3.43 mm [ .135 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| Shrouded End Dimension | 1.68 mm [ .066 in ] |
| 柱体尺寸 | .64 mm [ .025 in ] |
| PCB Mounting Style | Through Hole |
| 连接器种类 | 插头 |
| 封装数量 | 192 |
| 行间距 | 2.54 mm [ .1 in ] |
| Termination End Plating Material | Tin-Lead |
| PCB 厚度(建议) | 1.397 mm [ .055 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 端子保护 | 带有 |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 105 |
| 已批准的标准 | CSA LR7189, UL E28476 |
| 接合柱长度 | 8.08 mm [ .318 in ] |
| 高速串行数据连接器 | 否 |
咨询QQ
热线电话