所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Shrouded Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 20 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Trays |
| Housing Style | 4-Sided |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mating Post Length (mm (in)) | 8.08 [0.318] |
| Operating Temperature (°C) | -55 â +105 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Selectively Loaded | No |
| Shrouded End Dimension (mm in) | 1.68 [0.066] |
| Mating Connector Lock Type | Detent Windows |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Number of Positions | 20 |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C |
| Board Standoff | With |
| Brand | Tyco Electronics |
| Surface Mount Compatible | No |
| Mount Angle | Right Angle |
| Housing Color | Black |
| Header Type | Shrouded |
| Insulation Resistance (MΩ) | 5,000 |
| Product Type | Header |
| Contact Shape | Square |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Mount Type | PC Board |
| High Temperature Housing | No |
| Mounting Ears | Without |
| Centerline Matrix (mm in) | 2.54 x 2.54 [.100 x .100] |
| PCB Retention Feature | No |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Panel Attachment | Without |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Dielectric Withstanding Voltage (V) | 750 |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 3.43 [0.135] |
| Contact Mating Length | 0.318" (8.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Shrouded |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tray |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 88 |
| Termination Style | Through Hole |
| Insulation Resistance | 5000 MOhms |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Mating Post Length | 8.08 mm |
| Number of Positions / Contacts | 20 |
| Tradename | AMPMODU |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 105 C |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Detent Windows |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Right |
| Termination Post Length | 3.43 mm |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Current Rating (Max) | 3/Contact A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Number of Contact Rows | 2 |
| Product Length (mm) | 28.24 mm |
| Product Depth (mm) | 16.23 mm |
| Product Height (mm) | 10.49 mm |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Contact Termination | :Through Hole Right Angle |
| No. of Contacts | :20 |
| No. of Rows | :2 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| Tail Length | :3.43mm |
| Weight (kg) | 0.00001 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话