所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Battery |
| Gender | F |
| Pitch | 5 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Trays |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Centerline (mm (in)) | 5.00 [0.197] |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Mounting Holes | Without |
| Housing Material | Polyphthalamide (PPA) |
| Mount Angle | Vertical |
| Housing Color | Black |
| PCB Retention Feature | No |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin over Nickel |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Product Type | Insert Assembly |
| Voltage (VAC) | 7.2 |
| Number of Positions | 5 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Current Rating | 7A |
| Features | Keyless |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 7.2V |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets |
| Contact Finish | Nickel |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyphthalamide (PPA) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Number of Rows | 1 |
| Color | Black |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 74.8µin (1.90µm) |
| Connector Style | 7.2V Battery |
| Fastening Type | Push-Pull |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Mounting Style | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical |
| Operating Temperature Range | - 30 C to + 70 C |
| Termination Style | Solder |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Number of Positions / Contacts | 5 |
| Contact Plating | Tin |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Ports | 1 Port |
| Number of Contacts | 5 POS |
| Number of Terminals | 5 |
| Voltage Rating Max | 7.2VAC |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Product Length (mm) | 27 mm |
| Product Depth (mm) | 27 mm |
| 封装方法 | 托盘 |
| 端子接触部电镀厚度 (µm) | 1.3 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| Centerline (Pitch) | 5 mm [ .197 in ] |
| 封装数量 | 121 |
咨询QQ
热线电话