所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Terminals |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Faston Terminals |
| Series | 110 |
| Gender | Female |
| Packaging | Reel |
| Factory Pack Quantity | 10000 |
| Wire Range (mm AWG) | 0.50-1.00² [20-17] |
| Tab Fit (mm in) | 2.79 x 0.79 [.110 x .031] |
| Insulation Support | Insulation Support |
| Weld Tab | Without |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Finish | Tin |
| Brand | AMP |
| Material | Brass |
| UL Rating | Listed |
| Insulation Diameter (mm (in)) | 2.00-3.00 [.079-.118] |
| Line | Commercial |
| Product Type | Receptacle |
| Comment | Chamfered |
| For Hermetic Header Tab | No |
| CSA Certified | Yes |
| Packaging Method | Strip |
| Packaging Quantity | 10,000 |
| WireCable Type | Regular Wire |
| Insertion Force | Normal |
| Receptacle Style | Straight |
| Crimp Type | F-Crimp |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Width | 0.110" (2.79mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Wire Gauge | 17-20 AWG |
| Length - Overall | 0.551" (14.00mm) |
| Contact Finish | Tin |
| Insulation Diameter | 0.079" ~ 0.118" (2.00mm ~ 3.00mm) |
| Standard Package | 10,000 |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Crimp |
| Contact Material | Brass |
| Terminal Type | Standard |
| Tab Length | 0.248" (6.30mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A107201CT |
| Connector Type | Quick Disconnect Terminal |
| Contact Plating | Tin |
| Length | 16.9mm |
| Wire Size | 20 → 17 AWG |
| Termination Style | Crimp |
| Mounting Angle | Straight |
| Stud / Tab Size | 2.79 mm x 0.79 mm |
| Rad Hardened | No |
| Tab Size | 2.2 mm� |
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Tin |
| Product Length (mm) | 16.9 mm |
| Product Depth (mm) | 3.9 mm |
| 连接器类型 | 快速断开终端, 母座 |
| 系列 | FASTON .110 |
| 最大电线尺寸 AWG | 17AWG |
| 绝缘 | 非绝缘 |
| 触点材料 | 黄铜 |
| 最小电线尺寸 AWG | 20AWG |
| 最大电线尺寸 mm2 | 1mm² |
| 触点电镀 | 锡 |
| 长度 | 16.9mm |
| 接片尺寸 | 2.79 x 0.79mm |
| 最小电线尺寸 mm2 | 0.5mm² |
| Wire/Cable Composition | Stranded |
| Wire Size (AWG) | 20 – 17 |
| 接受的电线绝缘直径范围 | 2 – 3 mm [ .08 – .118 in ] |
| Barrel Type | Open |
| 总长 | 14 mm [ .551 in ] |
| 封装方法 | 卷 |
| 端子基材 | 黄铜 |
| FASTON | Yes |
| Insulated | No |
| Wire Stop | No |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Wire Size (mm²) | .5 – 1 |
| 电镀材料 | 锡 |
| 获得 CSA 认证 | 是 |
| 端子类型 | 母端 |
| UL 等级 | 已获认证 |
| 断开类型 | 快速连接 |
| Connection Capacity | Single |
| 线缆类型 | 分离式导线 |
| 公端宽度 | 2.8 mm [ .11 in ] |
| 接合固定类型 | 凹点 |
| 端子方向 | 直式 |
| 插入力 | 普通 |
| 电线绝缘直径(最大值) | 3 mm [ .118 in ] |
| 压接类型 | F-Crimp |
| Receptacle Stock Thickness | .25 mm [ .01 in ] |
| 封装数量 | 10000 |
| 注释 | 倒斜角 |
| 公端厚度 | .81 mm [ .032 in ] |
| 完全绝缘 | 否 |
| Terminates To | Wire & Cable |
咨询QQ
热线电话