所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Ejector Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 20 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Temperature Rating | Standard |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Style | 4-Sided |
| Housing Material | Thermoplastic Polyester |
| Ejection Latches | With |
| Number of Positions | 20 |
| PCB Thickness (mm in) | 2.44 [0.096] |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Solder Tail Contact Plating | Tin-Lead |
| Housing Color | Black |
| Mating Polarization Method | None |
| Contact Shape | Square |
| Profile | Standard |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Connector Type | Universal Ejection Pin Headers |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 4.45 [0.175] |
| RoHSELV Compliance | RoHS/Not ELV Compliant |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| PCB Retention Method | ACTION (Compliant) Press-fit Posts |
| Shrouded | Yes |
| Centerline Matrix (mm in) | 2.54 x 2.54 [.100 x .100] |
| PCB Retention Feature | Yes |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS not ELV compliant |
| Mating Connector Lock | Without |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Number of Rows | 2 |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 200 |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Type | Headers |
| Termination Post Length | 4.45 mm |
| Series | AMP-LATCH |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Number of Positions / Contacts | 20 |
| Tradename | AMP-LATCH |
| Latching Type | Ejection |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 30 |
咨询QQ
热线电话