所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Packaging | Tray |
| Life | Obsolete |
| PCB Polarization | Without |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Retention Leg Material | Brass |
| Housing Material | Nylon |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| Number of Positions | 30 |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Product Series | Series I |
| Centerline (mm (in)) | 1.27 [0.050] |
| Brand | AMP |
| Product Type | Connector |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| PCB Retention Feature | Yes |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | High Density (HD) |
| Housing Temperature Rating | Standard |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (8) |
| PCB Retention Method | Boardlock(s) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Sealed Bottom | Without |
| Color | Black |
| Retention Leg Plating | Tin over Nickel |
| Used For | Board To Board Applications |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 3.10 [0.122] |
| Features | Board Lock |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Board to Board, High Density |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Standard Package | 5,400 |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 8µin (0.20µm) |
| Connector Style | Outer Shroud Contacts |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| 适用于 | 插头组件 |
| 轮毂 | 不带 |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡 |
| Pick and Place Cover | Without |
| 封装方法 | 托盘 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 1 |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 外形 | 标准 |
| Connector System | 板对板 |
| 颜色 | 黑色 |
| 高度 | 7 mm [ .275 in ] |
| 端子接触部电镀厚度 | .2 µm [ 7.9 µin ] |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 端子形状 | 直角 |
| 焊尾端子电镀厚度 | 1 µm [ 39.4 µin ] |
| 端子布局 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -55 – 85 °C [ -67 – 185 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| 电压 (VAC) | 250 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 端子类型 | 插座 |
| Contact Configuration | Single Tine |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | 尼龙 - GF |
| 端接柱体长度 | 3.1 mm [ .122 in ] |
| 尾部长度 | 3.1 mm [ .123 in ] |
| PCB 安装固定类型 | 板锁 |
| 密封底部 | 不带 |
| Series | High Density (HD), Series I |
| 封装数量 | 150 |
| 连接器种类 | 母端 |
| Housing Material Temperature | Standard |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| Retention Leg Plating Material | Tin over Nickel |
| Stackable | No |
咨询QQ
热线电话