所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Power |
| Gender | RCP |
| Pitch | 3 mm |
| Termination Method | Press Fit |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Comment | Contact area lubricated with Bellcore approved lubricant. |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Keyed | No |
| Housing Material | Polyester |
| Post Type | Compliant Post |
| Housing Color | Gray |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (50) |
| Product Type | Receptacle |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 3 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Connector Usage | Backplane |
| Contact Layout, Typical | 3 Power |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 250V |
| Color | Gray |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Finish Thickness | 3µin (0.08µm) |
| Connector Style | Blade Power |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Plug/Socket | Socket |
| Factory Pack Quantity | 60 |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Category | Hard Metric Connectors |
| Series | Z-Pack |
| Termination Style | Press Fit |
| Number of Columns | 3 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 3 |
| Part # Aliases | 5-223955-2 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Ports | 1 Port |
| Number of Contacts | 3 POS |
| Product Length (mm) | 9.5 mm |
| Product Depth (mm) | 11.35 mm |
| Product Height (mm) | 12.15 mm |
| Number of Terminals | 3 |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| DELETED | Compliant |
| Product Diameter (mm) | Not Required mm |
| No. of Contacts | :3 |
| Contact Termination | :Press Fit Vertical |
| No. of Rows | :1 |
| Weight (kg) | 0.002 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话