所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Fine Pitch Connector |
| Pitch | 0.8 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 40 |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Grounding Contact | Without |
| Number of Positions | 40 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C, Reflow solder capable to 260°C |
| Centerline (mm (in)) | 0.80 [0.031] |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Brand | AMP |
| Vacuum Cover | With |
| Housing Color | Natural |
| Family Name | Free Height |
| Packaging Method | Tube |
| Keyed | Yes |
| Contact Layout | In-Line |
| Locating Post(s) | With |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (8) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Comment | Suffix numbers of plug and receptacle assemblies must match. |
| Height | 9H |
| Housing Material Temperature | High |
| Grounding Plate | Without |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tube |
| Height Above Board | 0.463" (11.75mm) |
| Mated Stacking Heights | 13mm |
| Contact Finish Thickness | 8µin (0.20µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | Free Height |
| Product Type | Receptacles |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Centerline (Pitch) | .8 mm [ .031 in ] |
| 堆叠高度 (mm) | 13, 14, 15, 16 |
| 轮毂 | 带有 |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| Pick and Place Cover | With |
| PCB 安装固定类型 | 无 |
| 封装方法 | 盒和管, 管 |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 行数 | 2 |
| PCB Mount Alignment Type | Positioning Bosses |
| PC 板端接方法 | 表面贴装 |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | .5 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 适用于 | 插头 |
| 高度 | 13 mm [ .512 in ] |
| Locating Post Length | .5 mm [ .02 in ] |
| 壳体颜色 | 自然 |
| 端子类型 | 插座 |
| 端子接触部电镀厚度 | .2 µm [ 8 µin ] |
| 焊尾端子电镀厚度 | 2 µm [ 78.74 µin ] |
| 端子布局 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -40 – 125 °C [ -40 – 257 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| 介质耐压 (VAC) | 500 |
| Housing Entry Style | Top |
| 接合对准类型 | 极化, 极化 |
| 电压 (VAC) | 100 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 盖型 | 真空盖 |
| Assembly Process Feature | None |
| 预装 | 是 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | LCP(液晶聚合物) |
| 绝缘电阻 (VAC) | 500 |
| 板对板配置 | 夹层 |
| 外盖材料 | 钢 |
| Solder Tail Contact Plating Material Finish | Matte |
| Sealant | Without |
| 堆叠高度 (in) | .512, .551, .591, .63 |
| 连接器种类 | 母端 |
| 封装数量 | 22 |
| 行间距 | 2.4 mm [ .0945 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 盖 | 带有 |
| Stackable | Yes |
咨询QQ
热线电话