所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2Case P600 |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000 W |
| Maximum Peak Pulse Current | 119 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 42.1 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 26 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 28.9 V |
| Test Current | 5 mA |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Bulk |
| Maximum Clamping Voltage | 42.1 |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 26 |
| PCB | 2 |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000 |
| Supplier Package | Case P600 |
| Maximum Operating Temperature | 175 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 119 |
| Package Length | 9.1(Max) |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175 |
| Test Current | 5 |
| Pin Count | 2 |
| Package Diameter | 9.1(Max) |
| Packaging | Bulk |
| Minimum Breakdown Voltage | 28.9 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Polarity | Unidirectional |
| Clamping Voltage | 42.1 V |
| Product Category | TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors |
| Channels | 1 Channel |
| Factory Pack Quantity | 750 |
| Series | 5KP |
| Termination Style | Axial |
| Operating Voltage | 26 V |
| Mounting Style | Axial |
| Breakdown Voltage | 28.9 V |
| Tradename | TransZorb |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Package / Case | P600 |
| Peak Surge Current | 600 A |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Dimensions | 9.1 (Max) mm W x 9.1 (Max) mm L |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 42.1V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | P600 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 28.9V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 26V |
| Applications | General Purpose |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 5000W (5kW) |
| Type | Zener |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 119A |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Brand | Vishay Semiconductors |
| Working Voltage | 26 V |
| Pd - Power Dissipation | 5 kW |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 175 C |
咨询QQ
热线电话