所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | RJ-45 |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 64 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Standard Package | Bulk |
| PCB Mount Angle | Side Entry (Right Angle) |
| Port Configuration | Multiple |
| PCB Termination Type | Solder |
| Housing Material | High Temperature Nylon |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| Number of Positions | 8 |
| Profile | Standard |
| Grounding Options | Panel Ground and PCB Ground |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Number of Contacts Loaded RJ45 (8 Positions) | 8 |
| Number of Contacts Loaded | 8 |
| LED | With |
| Product Type | Jack |
| LED Position 3 Color | None |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| LED Position 2 Color | Yellow |
| Shielded | Yes |
| Panel Stops | Without |
| Packaging Method | Tray |
| Packaging Quantity | 16 |
| Keyed | No |
| PCB Ground Tab Location (mm in) | -3.43 [-0.135] |
| Jack Type | RJ45 |
| Shield Plating | Tin over Copper |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (50) over Nickel (50) |
| Inverted Jack Face | Yes |
| PCB Tail Length (mm in) | 2.54 [0.100] |
| Comment | Recommended applications: Fast Ethernet, 10Base-T Ethernet, and 10/100 Base-T E |
| Number of PCB Ground Tabs | 10 |
| LED Position 1 Color | Green |
| Jack Configuration | 1 x 8 |
| Color | Black |
| Shield Material | Copper Zinc Alloy |
| Performance Category | Cat 5 |
| Panel Attachment | Without |
| Number of Panel Ground Tabs | 20 |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Ratings | Cat5 |
| Tab Direction | Up |
| Shielding | Shielded, EMI Finger |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Positions/Contacts | 8p8c (RJ45, Ethernet) |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Connector Type | Jack |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tray |
| Number of Ports | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| LED Color | Yellow - Green |
| Features | Board Guide |
| Orientation | 90° Angle (Right) |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 64 |
| Mounting Angle | Right |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| USOC Codes | RJ45 |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 8 |
| Contact Plating | Gold |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 64 |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 15 |
| 性能类别 | 5 类 |
| LED Color (Top Left) | Yellow |
| LED Color (Top Right) | Green |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| 封装方法 | 包装, 盒和托盘 |
| 屏蔽 | 是 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| PC 板端接方法 | 焊接 |
| 键控 | 否 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 注释 | 建议应用:快速以太网、10Base-T 以太网和 10/100 Base-T 以太网(两对 1/2、3/6 上 Cat 5)。 |
| 外形 | 标准 |
| 颜色 | 黑色 |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 产品类型 | 连接器 |
| PCB 接地片位置 | -3.43 mm [ -.135 in ] |
| 端口配置 | 多个 |
| 接地选项 | 面板接地和 PCB 接地 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 预装 | 是 |
| PCB 安装方向 | 侧面插入(直角) |
| 外壳材料 | 高温尼龙 |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| PCB Mounting Style | Through Hole |
| 屏蔽电镀材料 | 铜镀锡 |
| 装载的端子数量 | 8 |
| 封装数量 | 64 |
| 屏蔽材料 | 铜锌合金 |
| 连接器种类 | 插孔 |
| PCB 尾部长度 | 2.54 mm [ .1 in ] |
咨询QQ
热线电话