所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | RJ-45 |
| Gender | F |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Standard Package | Trays |
| PCB Thickness (mm (in)) | 1.57 [0.062] |
| PCB Mount Angle | Side Entry (Right Angle) |
| Port Configuration | Single |
| PCB Termination Type | Solder |
| Housing Material | High Temperature Nylon |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| Number of Positions | 8 |
| Profile | Standard |
| Flanged | No |
| Latch Style | Standard |
| Number of Contacts Loaded | 8 |
| Product Type | Jack |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Shielded | Yes |
| Panel Stops | Without |
| Packaging Method | Tray |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Keyed | No |
| PCB Ground Tab Location (mm in) | -3.05 [-0.120] |
| Jack Type | RJ45 |
| Shield Plating | Tin |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (50) over Nickel (50) |
| Inverted Jack Face | No |
| PCB Tail Length (mm in) | 3.56 [0.140] |
| Height (mm in) | 13.64 [0.537] |
| Number of PCB Ground Tabs | 2 |
| LED | Without |
| Jack Configuration | 1 x 1 |
| Color | Black |
| Shield Material | Copper Alloy |
| Performance Category | Cat 5 |
| Panel Attachment | With |
| Grounding Options | PCB Ground |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Ratings | Cat5 |
| Tab Direction | Down |
| Shielding | Shielded |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Positions/Contacts | 8p8c (RJ45, Ethernet) |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Connector Type | Jack |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Tray |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| LED Color | Does Not Contain LED |
| Features | Board Guide |
| Orientation | 90° Angle (Right) |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 80 |
| Mounting Angle | Right |
| Product Category | Modular Connectors / Ethernet Connectors |
| USOC Codes | RJ45 |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 8 |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Plating | Gold |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -40C to 80C |
| Positions Loaded | 8 |
| Current Rating (Max) | 1.5/Contact A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 POS |
| Housing Color | Black |
| Product Length (mm) | 15.86 mm |
| Product Depth (mm) | 21.33 mm |
| Product Height (mm) | 13.64 mm |
| Voltage Rating Max | 150VAC |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Category Number | Cat 5 |
| Family | 6116526 |
| 连接器类型 | 模块化插孔, 母座 |
| 系列 | 6116526 |
| 线路数目 | 8 |
| 安装类型 | 印刷电路板安装 |
| 区域网路类别 | Cat5e |
| 屏蔽类型 | 无屏蔽 |
| 触点电镀 | 金 |
| 宽度 | 15.86mm |
| 触点材料 | 磷铜 |
| 深度 | 21.34mm |
| 方向 | 直角 |
| 长度 | 13.63mm |
| 性能类别 | 5 类 |
| 连接器种类 | 插孔 |
| 封装方法 | 托盘, 盒和托盘 |
| 屏蔽 | 是 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| PC 板端接方法 | 焊接 |
| 键控 | 否 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 颜色 | 黑色 |
| 高度 | 13.63 mm [ 0.537 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 产品类型 | 连接器 |
| PCB 接地片位置 | -3.05 mm [ -0.12 in ] |
| 端口配置 | 单一 |
| 接地选项 | PCB 接地 |
| 面板安装固定 | 带有 |
| 预装 | 是 |
| 外形 | 标准 |
| PCB 安装方向 | 侧面插入(直角) |
| 外壳材料 | 尼龙 |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| PCB Mounting Style | Through Hole |
| 屏蔽电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| 装载的端子数量 | 8 |
| 封装数量 | 80 |
| 屏蔽材料 | 铜合金 |
| 端子接触部电镀厚度 (µm) | 1.27 |
| PCB 厚度(建议) | 1.57 mm [ .062 in ] |
| PCB 尾部长度 | 3.56 mm [ .14 in ] |
咨询QQ
热线电话